نمایش دادن همه 15 نتیجه

باند سرجی فیکس سر برای نگهداری پانسمان بر روی سر استفاده می‌شود و طراحی آن به شکل توری، باعث می‌شود اکسیژن سریع تر به زخم رسیده و زخـم زودتر التیام یابد.
پد چشمی استریل بینا را می‌توانید در مواقعی که می‌خواهید از چشمتان محافظت به عمل بیاید، مورد استفاده قرار دهید. پس از عمل‌های جراحی چشم، به هنگام جراحات چشمی و بروز زخم در اطراف چشم، می‌توان از این پد استفاده نمود. این پد به وسیله گاز اتیلن اکساید استریل شده است.
پنبه هیدروفیل نگین از الیاف مرغوب و پنبه صد درصد طبیعی ساخته شده و برای مصارف پزشکی، بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.
پنبه گل ارکیده از الیاف مرغوب و پنبه طبیعی ساخته شده و برای مصارف پزشکی، بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.
گاز استریل بهداد طب برای شستشوی زخم به کار می رود و همچنین به عنوان پانسمان ثانویه از گاز استریل استریل استفاده کرد.
بسته‌بندی گاز استریل زرین طب کاملا غیر قابل نفوذ است و گاز استریل را از گرد وغبار، آلودگی دور نگه می‌دارد. در این حالت، پس از استریل نفوذ میکروب غیر ممکن می‌شود.
گاز کیلویی غیر استریل بهمن، نوعی از گازهای پزشکی است که به گازهای کیلویی معروفند.این گازها که غیر استریل نیز هستند، باید بعد از خرید توسط سازمان‌ها یا افراد، استریل و سپس به مصرف برسند.در ضمن در بسته های نیم کیلویی موجود میباشند.
گاز کیلویی غیر استریل کاوه، نوعی از گازهای پزشکی است که به گازهای کیلویی معروفند.این گازها که غیر استریل نیز هستند، باید بعد از خرید توسط سازمان‌ها یا افراد، استریل و سپس به مصرف برسند. در بسته های نیم کیلویی
گاز کیلویی غیر استریل کیمیا، نوعی از گازهای پزشکی است که به گازهای کیلویی معروفند.این گازها که غیر استریل نیز هستند، باید بعد از خرید توسط سازمان‌ها یا افراد، استریل و سپس به مصرف برسند. در بسته های نیم کیلویی
باند های خود چسب همانند دیگر باند ها جهت پوشاندن ناحیه جراحت و جلوگیری از عفونت و آلودگی زخم مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت این باند با دیگر باند ها قابلیت خود چسب بودن آن است و نیازی به استفاده از گیره یا گره زدن باند نیست. اما دقت کنید این باند فقط روی خودش می چسبد و قابلیت چسبندگی روی پوست را ندارد.
باند پانسمان کناربافته سالم به دلیل خاصیت ارتجاعی عرضی که دارد به راحتی جهت نگهداری پانسمان بخصوص در نواحی خمیده بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این باند به خوبی شکل بدن را به خود می گیرد و هیچگونه محدودیت حرکتی برای شخص ایجاد نمی کند. این باند حرارت مناسب را حفظ و از سرد شدن زخم جلوگیری می کند.
باند پانسمان کنار بافته ساینا قابلیت کشسانی بسیار بالایی دارد و جهت نگهداری پانسمان در تمامی قسمت های بدن، حتی قسمت های خمیده و متحرک، مورد استفاده قرار می گیرد. این باند هیچگونه محدودیت حرکتی برای شخص ایجاد نمی کند و در هر قسمت از بدن که مورد استفاده قرار گیرد اجازه حرکت آزادانه را به آن قسمت می دهد.

این نوع باند جهت ایجاد کشش نیاز به نیروی بالایی دارند و به همین خاطر فشار زیادی به محل بانداژ شده وارد می کند. معمولا از این باند ها برای کاهش ورم، درمان اختلالات وریدی، درمان آسیب های ورزشی و … استفاده می شود. این باند در عرض های 5، 7.5، 10، 15 و 20 با طول 450 سانتی متر عرضه می شوند.

باند سوختگی سالم دارای خاصیت ارتجاعی طولی و عرضی می باشد و جهت پوشش و نگهداری زخم های ناشی از سوختگی کاربرد دارد و به هیچ عنوان موجب محدودیت حرکت بیمار نمی شود. رنگ این باند جهت جلوگیری از دیده شدن عفونت و ترشحات زخم به رنگ قهوه ای تولید می شود.

گاز استریل سروش از پنبه 100% خالص و طبیعی ساخته شده است و قابلیت جذب بسیار بالایی دارد. از این گاز علاوه بر شستشو و پانسمان جراحت های خارجی، می توان در جراحت های داخلی نیز استفاده کرد.


پانسمان

پانسمان

پوست یکی از طویل و مهم ترین اجزای کالبد انسان می باشد و به همین جهت سلامت پوست جز موارد بسیار مهم پزشکی می باشد. می توان گفت امروزه زخم ها بیشترین آسیب را به پوست وارد می سازند و باعث بروز مشکلات و بیماری های عفونی و گوناگونی در حوزه سلامت فرد می شوند. مراقبت و درمان زخم یکی از مهم ترین مراحل پزشکی است که همگی ما در زندگی خود آن را تجربه می کنیم. درمان زخم در بیماران به شیوه های مختلفی صورت می پذیرد و به عوامل متعددی همچون: سن بیمار، نوع پوست، نوع زخم، محل، شدت زخم و... بستگی دارد. شناسایی تمام این موارد ما را در جهت تسریع روند درمان و جلوگیری از عفونت های متعدد کمک شایانی می کند. یکی از روش های درمان و نگهداری مناسب از زخم در حوزه پوست پانسمان می باشد. هنگامی که از پانسمان مناسب در جهت مراقبت از زخم بهره بجوییم باعث افزایش چشم گیر زمان بهبودی و محافظت کامل از پوست خواهیم شد.

پانسمان چیست؟

بعد از شناسایی و شست و شوی مناسب زخم فرآیند پانسمان(Derssing) که خود شامل ابزارات و شیوه های گوناگونی می باشد توسط نیرویی آموزش دیده صورت می پذیرد. به نوعی پانسمان مجموعه اقداماتی است که در جهت تسریع روند بهبود ضایعه ی بیمار انجام می شود و عموما توسط یک گاز یا پد بهداشتی بر روی ناحیه ی ضایعه و با توجه به نوع ضایعه شروع می شود و در ادامه توسط باندی مناسب به صورت صحیح بانداژ می شود و در آخر توسط چسب های پزشکی یا بست های فلزی محکم می شود. همچنین پانسمان در تماس مستقیم با زخم می باشد و توسط بانداژی مناسب در پهنای وسیع تری نسبت به زخم قرار دارد و عموما از پوشش و لایه ای سبک، مقاوم، پارچه ای سترون، فشرده و کاملا استریل تشکیل شده است و نیز در بیشتر زخم ها در بازه زمانی 3 تا 7روزه باید مجددا تعویض بشود.

کاربرد های پانسمان

 • حفاظت از تاثیرات مخرب عوامل خارجی بر زخم
 • پیشگیری از عفونت
 • جلوگیری از خون ریزی
 • حفظ رطوبت و عایق مناسب دما
 • تسریع فرآیند التیام زخم

انواع پانسمان

 • پانسمان باز(روی زخم پوشیده نمی شود و کاربرد آن عموما در بیمارستان ها می باشد)
 • پانسمان بسته(بعد از استعمال داروهای مناسب روی زخم پوشانده می شود)
 • پانسمان آلژینات(پوششی مرطوب دارد که در زخم هایی با بافت اسلاف به کار می رود)
 • پانسمان هیدروکلوئید(سوختگی های سطحی، زخم های بستر، زخم های وریدی پا و ...)
 • پانسمان هیدروژیل(آسیب های ناشی از پرتو درمانی، زخم های خشک و ...)
 • پانسمان فیلم ترانسپارنت(زخم هایی با خون ریزی شدید، تومورها و...)
لازم به ذکر است فرآیند پانسمان باید توسط نیروی ماهر و با استفاده از ملزومات کارآمد و ویژه ای(باند و گاز، پد، پنبه های بهداشتی، محلول های ضد عفونی کننده و...) صورت پذیرد که در ادامه به این ملزومات اشاره ای مختصر خواهیم داشت.

بانداژ(Bandge)

بانداژ توسط نوارهای پارچه ای و کش  دار(باند)، برای بستن زخم ها در طول و عرض های گوناگون صورت می پذیرد و به جهت محکم و ثابت نگه داشتن پانسمان به صورت صحیح بر روی پد و اندام بیمار قرار می گیرد. فرآیند بانداژ معمومعلا توسط 3 ابزار:باند، گاز و چسب های کاغذی انجام می شود. گاز:پارچه ای است نازک و تور مانند غالبا به رنگ سفید تولید می شود و همچنین کاملا استریل و عموما یک بار مصرف. باند:باند های پانسمان، انواع و ابعاد مختلفی را شامل می شوند که بنا به هر مدل از انواع خود در جنس ها و ویژگی های گوناگونی تعریف و توزیع می شوند.

انواع باند پانسمان

 • باند کرپ سوختگی(به دلیل خاصیت ارتجاعی خود زمینه حرکت آزادانه را برای اعضای بدن بیمار فراهم میکند)
 • باند سوختگی شکل پذیر( این باند دارای خاصیت ارتجاعی طولی و عرضی می باشد تا هنگام استفاده، به خوبی شکل بدن را به خود بگیرد)
 • باند زیر گچ(جنس باند زیر گچ از پنبه 100% بوده و همچنین ضد آب می باشد و مشخصا برای استفاده در زیر گچ می باشد)
 • باند گچی( این باند دارای گاز مخصوص و پودر گچ کیریستال میباشد و همچنین یکی از پر مصرف ترین باند ها می باشد)
 • باند فایبر گلاس(این باند توام با انعطاف بسیار بالا عملیات رادیولوژی و عکس برداری را به راحتی به ارمغان می آورد)

اهداف بانداژ

 • محدود کردن حرکت عضو مجروح
 • ثابت نمودن پانسمان و آتل
 • فشار متناوب و مستقیم بر روی پانسمان به جهت جلوگیری از امر خونریزی
 • جلوگیری از ایجاد ورم در عضو بدن و یا کاهش ورم ایجاد شده .

پد پانسمانDressing pad))

پد های پانسمان(Wound Dressing) پوششی متناسب و راحت در جهت قرار گرفتن بر انواع زخم ها می باشند.پد های پانسمان عموما از جنس پلی اورتان و لایه ای از اکریلیک می باشند تا به راحتی بر روی زخم ها جای گیرند.امروزه به منظور افزایش سرعت ترمیم پوست و ورود و خروج هوا و رطوبت  به سطح زخم از پد هایی با ساختار شبکه ای و مشبک استفاده می شود.این پد ها به صورت پدهای پانسمان آماده ارایه میشود.

انواع پد پانسمان

 • پد پانسمان پارچه ای
 • پد پانسمان شفاف
 • پد پانسمان کلاژن
 • پد پانسمان فوم
 • و...

پنبه های بهداشتی(Sanitary cotton)

پنبه های بهداشتی کارآیی متفاوت و گوناگونی را در صنعت های مختلف شامل می شوند. در صنعت پزشکی و در عمل پانسمان بیشتر به منظور شست و شو و جذب مایعات مضر زخم مورد استفاده قرار می گیرند. در فرآیند پانسمان عموما به دلیل مدت زمان جذب بسیار کم و توانایی نگهداری آب و رطوبت از پنبه های هیدروفیل استفاده می شود. همچنین پنبه های هیدروفیل ویژگی ها( استریل یا غیر استریل و ..) شرکت های ارایه دهنده متفاوتی را شامل می شوند.

 

محلول های ضد عفونی کننده(Disinfectant solutions)

می توان گفت اولین قدم در مواجه با زخم های باز و شروع فرآیند پانسمان شست و شو دقیق و بهداشتی زخم و محل آن می باشد. این اقدام به منظور:تامین رطوبت، از بین بردن ترشحات و عوامل بیماری زای زخم، میکروب ها و... انجام می شود. به دلیل متفاوت بودن زخم ها و همچنین تفاوت در بافت های مختلف پوست  محلول های ضد عفونی کننده دارای مدل ها و شرایط استفاده گوناگونی می باشند.اکیدا توصیه می شود از نیروهای کارآمد و متخصص جهت انجام فرآیند شست و شوی زخم استفاده شود.

انواع محلول های ضد عفونی کننده

 • نرمال سالین(سرم فیزیولوژی)
 • آب اکسیژینه(پر اکسید هیدروژن)
 • هیپوکلریت سدیم
 • پوویدون آیدون (بتادین)
 • پروکسید هیدروژن