اطلاعات جامع سرنگ و راهنمای کاربردی استفاده و انتخاب آن

 

تعریف دقیق سرنگ

 

اگر بخواهیم تعریف راحتی از سرنگ داشته باشیم، در واقع سرنگ یک پمپ رفت و برگشت ساده است که از دو جز اصلی استوانه و پیستون تشکیل شده است. پیستون درون استوانه به صورت خطی در امتداد استوانه و داخل لوله حرکت می کند و از طریق این مکانیزم مایع و یا گاز درون لوله از طریق روزنه انتهای جلوی (باز) لوله تخلیه شود. حال بستگی به نوع کاربرد سرنگ ، در قسمت باز انتهای لوله یک سوزن و یا نازل برای هدایت محتوایات داخل سرنگ به بیرون نصب می شود. از سرنگ جهت تزریق و یا تزریق داخل وریدی جریان خون، اندازه گیری مایعات تزریق شده استفاده می شود.

 

تاریخچه سرنگ

 

 

کلمه “syringe” از کلمه یونانی ” σύριγξ” به معنی لوله گرفته شده است. مطابق تاریخ ، اولین مورد استفاده از سرنگ و سوزن زیر پوستی به یونان باستان بر می گردد که بعد از آن مطابق سوابق تاریخی مستند در سال 1656 ، کریستوفر رن در طی آزمایشی در کالج آکسفورد اولین کسی است که تزریق وریدی را با استفاده از سرنگ بر روی یک سگ آزمایش نمود و بعد از آن یوهان دی در سال 1662 اولین تزریق با استفاده از سرنگ را برای انسان انجام داد.

 

با گذر زمان و پیشرفت علم در حوزه پزشکی و متعاقب آن تجهیزات پزشکی مورد استفاده ، در سال 1899 خانم Letitia Mumford Geer ، حق اختراع سرنگهای کاربردی امروزی را که با استفاده از یک دست می باشد را کسب نمود.

پس از آن مخترع استرالیایی به نام چارلز روتهاورز در سال 1949 اولین نمونه سرنگهای پلاستیکی یکبار مصرف که از جنس پلی اتیلن بود را به جهان معرفی نمود. بعد از دو سال سرنگهایی با جنس پلی پروپیلن که قابل استریل توسط گرما بود معرفی گردید.

به هرحال این گزیده ای مختصر از تاریخ پیدایش و توسعه سرنگ تا امروز بوده است و این روزها سرنگ نه تنها در صنعت پزشکی و بهداشتی استفاده می شود بلکه در اشکال مختلف دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد

دسته بندی و انواع مدلهای سرنگ

سرنگها به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در مدلهلی مختلف تولید و عرضه می گردند. امروزه مدلهای سرنگ بسیار متنوع و گسترده است که در ادامه سعی شده است تعدادی از دسته بندیهای مدلهای مختلف را جهت آشنایی و نوع کاربد آنها ذکر گردد:

  • سرنگ ساده یا لئوراسلیپ
  • سرنگ لئورلاک
  • سرنگ گسک دار (پیستون دار)
  • سرنگ گاواژ
  • سرنگ انسولین : سرنگهای انسولین به طور خاص برای تزریق انسولین به بدن انسان طراحی و ساخته شده است. این سرنگها داری سوزنهای ، کوتاه تر و دقیق تر نسبت به سایر سرنگها می باشد زیرا تزریق انسولین به صورت زیر پوستی به جای داخل عضله می باشد.
با مراجعه به بخش تزریقات و دسته بندی سرنگ می توانید انواع سرنگهای ایرانی در مدلها و برندهای مختلف را مشاهده فرمائید.

معرفی شرکت های تولیدی سرنگ در ایران

صنعت سرنگ سازی در ایران قبل از انقلاب با ظرفیت بسیار کم آغاز و از سال 1359 با حضور پررنگ تولیدکنندگان این صنعت، قدم های لازم در راستای خودکفایی را پیمودند و در طی سالیان اخیر، تولید کنندگان این حوزه نقش بسزایی را در صادرات سرنگ به کشورهای همسایه داشته اند.

سرانه مصرف سرنگ یکی از فاکتورهای نشان‌دهنده میزان سلامت در کشور به حساب می‌آید، این سرانه در ایران تا سال‌های گذشته 10 عدد در سال بود که در سال‌های اخیر به حدود هفت عدد برای هر نفر در سال رسیده است، این سرانه یعنی حدود 600 میلیون عدد سرنگ در سال در داخل کشور مصرف می‌شود، سرانه مصرف سرنگ در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌مراتب کمتر از کشورهای دیگر است.

طبق اطلاعات دریافت شده، در سال 1383 با راه‌اندازی واحدهای جدید، ظرفیت تولید سرنگ در کشور به 492 میلیون عدد رسید و با بهره‌برداری طرح‌های در دست اجرای تولید سرنگ، این میزان به حدود 2 میلیارد عدد در حال حاضر رسیده است. اطلاعات گرفته شده از واحدهای سرنگ‌سازی نیز بیانگر این است که نرخ تولید واحدهای سرنگ‌سازی کشور در چند سال اخیر به‌طور متوسط 50 درصد بوده و عمده صادرات ایران به کشورهای ارمنستان، ازبکستان، افغانستان و تاجیکستان بوده است. از سویی دیگر میزان مصرف سرنگ بین سال‌های 1382 تا 1384 با شیب نسبتا زیاد افزایش داشته است که این امر را می‌توان مرتبط با فروش آزاد و بدون نسخه این محصول در داروخانه‌ها دانست. سرانه مصرف سرنگ در سال 1384 در حدود 5/8 بوده که با توجه به روند افزایش جمعیت و با افزایش سرانه مصرف به 9 عدد، میزان مصرف سرنگ در کشور در سال 1390 به حدود 600 میلیون عدد رسید.

خط تولید انواع سرنگ با ظرفیت تولید سالانه 70 میلیون قطعه در یزد افتتاح شد |  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

در حال حاضر نیز با تولید سالانه حدود یک میلیارد عدد سرنگ توسط 19 کارخانه فعال، آمار تولید سرنگ و سرسوزن از مصرف این کالا پیشی گرفته و شرایط برای افزایش صادرات در این بخش در صورت حمایت‌های تعرفه‌ای و ارائه مشوق‌های صادراتی کاملا فراهم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، مهندس رزا مختاری، رییس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی گفت: هم اکنون 16 شرکت تولیدکننده سرنگ در کشور فعال هستند که پروانه ساخت از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت کرده اند.

فروش سرنگ آوا | برترین تولیدکنندگان لوازم پزشکی در ایران - بازار خرید و  فروش تجهیزات پزشکی | تجهیزات پزشکی

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید سرنگ درکشور بیش از یک میلیارد قطعه در سال است، اظهار کرد: تمامی انواع سرنگ در سایزهای مختلف نظیر سرنگ لوئرلاک، لوئراسلیپ، انسولین وغیره تولید وکاملا نیازکشور را تولیدکنندگان تامین می کنند و کمبودی در این زمینه نداریم..

تولید کننده های داخلی که مشغول فعالیت هستند عبات اند از :

ردیف نام شرکت تولید کننده کشور تولیدکننده محل کارخانه
1 شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران(سها) ایران البرز
2 شرکت تولیدی آریان سرنگ ایران تهران
3 شرکت تولیدی اطلس سرنگ ایران ارومیه
4 شرکت تولیدی آوا پزشک ایران تهران
5 شرکت تولیدی ایلام سرنگ ایران ایلام
6 شرکت تولیدی برنا طب ایساتیس ایران تهران
7 شرکت تولیدی پارس سرنگ ایران شیراز
8 شرکت تولیدی پزشکی ورید ایران خراسان رضوی
9 شرکت تولیدی سرنگ شفا ایران تهران
10 شرکت تولیدی سوپا ایران البرز
11 شرکت تولیدی شفاساز میبد ایران یزد
12 شرکت تولیدی بسپار صنعت فاخر ایران تهران
13 شرکت تولیدی لوازم طبی ایران ایران تهران
14 شرکت تولیدی میبد یاس ایران یزد
15 شرکت تولیدی مینا سرنگ ایران گیلان
16 شرکت تولیدی یزد سرنگ ایران یزد
17 شرکت تولیدی هما سرنگ ایران خوزستان