نمایش 1–20 از 126 نتیجه

سرنگ ۳ سی سی لوئرلاک آوا بدنه ای از جنس پلی پروپیلن و سوزنی از نوع استیل ضد زنگ پزشکی دارد. پوشش سوزن این سرنگ، سیلیکونی است و سوزش و درد تزریق را در بیمار، بسیار کاهش می‌دهد.

آنژیوکت آبی بی بران با سرسوزن گیج 22 اغلب جهت تزریقات وریدی دارو و مایعات با سرعت جریان متوسط در کودکان، نوجوانان و افراد سالخورده مورد استفاده قرار می گیرد.

آنژیوکت آبی Provein -22G برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.
آنژیوکت آبی برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.
آنژیوکت بنفش گیج 26 PLUSVEIN، محصولی چندکاره است که برای تزریق های مکرر یا طولانی مدت سیاهرگی داروها، خون یا سایر محلول های تزریقی به تنهایی یا ترکیبی از آنها، مورد استفاده قرار گیرد.

آنژیوکت زرد بی بران با سرسوزن گیج 24 اغلب در جراحی کودکان و نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل این امر کوچک بودن قطر سرسوزن این آنژیوکت است.

آنژیوکت زرد دارای قطرخارجی 0.7 میلی متر، قطرداخلی 0.4 میلی متر، سرعت جریان ۱۳ ml/min و ۰٬۷۸ l/h و طول ۱۹ میلی متر میباشد. آنژیوکت ها ی زرد کاملا استریل و یک بار مصرف هستند پس دقت داشته باشید که اگر بسته آن باز شده باشد از آن آنژیوکت استفاده نکنید و برای اکثر تزریقات، نوزادان، کودکان، بزرگسالان سالمندان، انتقال خون معمولی و همچنین انتقال خون نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه ی آن 23 g است. در مقابل اشعه ی ماورا بنفش مقاوم است و جنس سوزن آن از فولاد ضد زنگ است.

آنژیوکت سبز بی بران با سرسوزن گیج 18 اغلب جهت تزریق مقدار زیادی مایعات و کلوئید ها در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه سایز گیج سرسوزن بیشتر باشد، قطر سرسوزن کمتر می شود.

آنژیوکت سبز دارای قطرخارجی 0.7 میلی متر، قطرداخلی 0.4 میلی متر، سرعت جریان ۱۳ ml/min و ۰٬۷۸ l/h و طول ۱۹ میلی متر میباشد. آنژیوکت ها ی سبز کاملا استریل و یک بار مصرف هستند پس دقت داشته باشید که اگر بسته آن باز شده باشد از آن آنژیوکت استفاده نکنید و برای اکثر تزریقات، نوزادان، کودکان، بزرگسالان سالمندان، انتقال خون معمولی و همچنین انتقال خون نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه ی آن 18 g است. در مقابل اشعه ی ماورا بنفش مقاوم است و جنس سوزن آن از فولاد ضد زنگ است.

آنژیوکت سبز برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.

آنژیوکت سفید بی بران با سرسوزن گیج 17 اغلب جهت تزریق مقدار زیادی مایعات و کلوئید ها در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه سایز گیج سرسوزن بیشتر باشد، قطر سرسوزن کمتر می شود.

آنژیوکت صورتی بی بران با سرسوزن گیج 20 اغلب جهت تزریق خون، دارو و تزریقات وریدی مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه سایز گیج سرسوزن بیشتر باشد، قطر سرسوزن کمتر می شود.

آنژیوکت صورتی دارای قطرخارجی 0.7 میلی متر، قطرداخلی 0.4 میلی متر، سرعت جریان ۱۳ ml/min و ۰٬۷۸ l/h و طول ۱۹ میلی متر میباشد. آنژیوکت ها ی زرد کاملا استریل و یک بار مصرف هستند پس دقت داشته باشید که اگر بسته آن باز شده باشد از آن آنژیوکت استفاده نکنید و برای اکثر تزریقات، نوزادان، کودکان، بزرگسالان سالمندان، انتقال خون معمولی و همچنین انتقال خون نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد و اندازه ی آن 20 g است. در مقابل اشعه ی ماورا بنفش مقاوم است و جنس سوزن آن از فولاد ضد زنگ است.

آنژیوکت صورتی برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.
آنژیوکت صورتی برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.
آنژیوکت صورتی برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.
این آنژیوکت صورتی، امکان خون‌گیری راحت و سریع از بیمار را فراهم می‌کند.

آنژیوکت طوسی بی بران با سرسوزن گیج 16 اغلب جهت تزریق مقدار زیادی مایعات و کلوئید ها در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه سایز گیج سرسوزن بیشتر باشد، قطر سرسوزن کمتر می شود.

آنژیوکت طوسی برای تزریق های مکرر و طولانی مدت انواع محلول‌ها و داروها به ورید بیمار، به‌کار گرفته می‌شود.

آنژیوکت نارنجی بی بران با سرسوزن گیج 14 اغلب جهت تزریق مقدار زیادی مایعات و کلوئید ها در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه سایز گیج سرسوزن بیشتر باشد، قطر سرسوزن کمتر می شود.


تزریقات

تزریقات(Injections)

تزریقات از آن دسته شیوه های درمانی است که همگی ما در طول زندگی خود بارها آن را به شیوه های مختلف(واکسناسیون،آمپول های درمانی و یا حتی تقویتی)استفاده کرده ایم و یکی از روشهای درمان سریع جهت بهبود بیماری می تواند باشد.

تزریق چیست؟

از زمان های قدیم دارو توسط روش های گوناگونی به فرد بیمار انتقال داده می شده است. یکی از بهترین و موثرترین این روش ها انتقال دارو(داروهای مایع) از طریق سوزن های زیر پوستی به همراه سرنگ و یا روش جت اینجکتور به معنای افشانه ی زیر پوست بدون دخالت مستقیم سوزن خارجی در بافت بدن می باشد،که کلیه این فرایند ها را در علم طبابت تزریقات می نامند.

این نکته نیز حایز اهمیت است که انتقال دارو به شخص بیمار توسط تزریق، یکی از کارآمدترین و سریع ترین شیوه های درمانی می باشد، به دلیل سرعت بالای جذب دارو توسط بدن بیمار به شیوه تزریقات.

لازم به ذکر است فرآیند تزریق، خود بنا به بافت های مختلف بدن شامل دسته های متنوعی می باشد که شامل موارد زیر است :

 • تزریقات جلدی
 • تزریقات داخل وریدی
 • تزریقات عضلانی(رایج ترین نوع تزریقات)
 • تزریقات داخل استخوان
 • تزریقات داخل مفصل
 • تزریقات داخل صفاقی(عموما بیماران تحت شیمی درمانی)

امروزه با دست آورد های نوین پزشکی تزریقات با استفاده ابزارات گوناگونی و توسط پزشکان و پرستاران ماهر صورت می پذیرد.

که این ابزارات عبارت اند از:

 • سرنگ
 • سرسوزن
 • آنژیوکت
 • ست اسکالپ وین
 • ست تزریق
 • ملزومات مکمل تزریقات(پنبه های الکلی،چسب های ضد حساسیت و...)

 

سرنگ(Syringe)

واژه سرنگ از کلمه (syrinx) یونانی به معنای لوله گرفته شده است.در قرن11 میلادی اولین سرنگ برای خارج کردن آب مروارید از چشم بیماران توسط عمار موصلی چشم پزشک مسلمان اختراع و استفاده شد.

در گذشته عموما از سرنگ های فلزی و شیشه ای استفاده می شده است، اما امروزه با پیشرفت علم و جلوگیری از بروز بیماری هایی همچون ایدز، هپاتیت و... که توسط سرنگ های آلوده و غیر بهداشتی ایجاد می شده است، کادر پزشکی عموما از سرنگ های یک بار مصرف پلاستیکی استفاده می کنند.

همانطور که گفته شداین سرنگ ها از پلاستیک فشرده ساخته شده اند و بر روی بدنه آن خطوطی مدرج شده است که کارآیی آن خطوط نشان دادن حجم مایع درون محفظه توسط یکای سی سی یا میلی لیتر می باشد و توسط اهرم فشار دارو از پیستون(plunger) خارج و با فرو رفتن سرسوزن در داخل پوست فرآیند تزریق صورت می گیرد. بدنه ی سرنگ کاملا شفاف و بی رنگ می باشد تا حجم و نوع مایع به راحتی قابل مشاهده باشد.

البته سرنگ های فلزی و شیشه ای کارکرد خود را از دست نداده اند و هنوز هم در کارهایی همچون شست و شوی گوش مورد استفاده قرار می گیرند، اما از قیمت های بالاتری نسبت به سرنگ های پلاستیکی و یک بار مصرف  برخوردار هستند و حتما باید به شیوه های صحیح و دقیق استریل بشوند.

انواع سرنگ ها

سرنگ ها معمولا بر طبق حجم (2 سی سی،5 سی سی و... ) و نوع سر سرنگ تقسیم می شوند.

 • لوئرلاک(سرپیچ دار)
 • لوئراسلیپ با شیب 6 درصد
 • خارج از مرکز
 • کاتتری

سرسوزن(Hypodermic needle)

به بخش فلزی روی سرنگ سر سوزن گفته می شود. تیز و تو خالی بودن سرسوزن به آن این امکان را می دهد که تزریق به بافت های مختلف بدن را به راحتی انجام دهد و یا مایعات و خون را از بافت های بدن خارج نماید.

سر سوزن شامل دو قسمت ساقه و دهانه می باشد.

ساقه: قسمتی است فلزی که از استیل غیر قابل زنگ ساخته شده است و تو خالی نیز می باشد.

دهانه: قسمتی است پلاستیکی که به صورت مناسب به سرنگ متصل می شود و دهانه نام می گیرد.

نوک سرسوزن بسیار تیز و برای تسهیل عمل تزریق در بافت بدن  به صورت مورب بریده شده است.

براساس طول سرسوزن قطر داخلی آن  از کوتاه تا بلند تولید می شود.قطر سرسوزن یک عامل بسیار مهم در انتخاب نوع سرسوزن     می باشد. هر مقدار که شماره سرسوزن افزایش یابد از قطر سوزن کاسته خواهد شد. به عنوان مثال سوزن شماره 28 نازکتر از سوزن شماره 26 می باشد. و در حال حاضر نهایت سایز قطر سرسوزن تا گیج 34 در حال تولید می باشد. متداول و پر مصرف ترین سایز سوزن شماره 21 می باشد ،اما باید توجه داشت اندازه سرسوزن به تناسب حجم دارو و نوع بافت محل تزریق توسط پزشک متخصص مشخص می شود.

در انتها باید خاطر نشان کرد طول سوزن عمق تزریق را تعیین می کند که با واحدی به نام میلی متر اندازه گیری میشود و نیز قطر سرسوزن با یکای گیج اندازه گیری می شود.

 

آنژیوکت(Angiocath)

آنزیوکت یک کاتتر (لوله ای نازک، معمولا بلند و قابل انعطاف) می باشد که به جهت تزریق های وریدی به طور مناسب داخل عروق محیطی بیمار قرار می گیرد و شامل بال های قابل انعطافی می باشد که راحتی و ایمنی مناسبی را برای بیماران فراهم می سازد.

موارد مصرف آنژیوکت

 • سرم تراپی
 • تزریق های مکرر و طولانی
 • دسترسی های عروقی
 • اتاق های اورژانس
 • تزریق های بدون دخالت سوزن

نحوه کارکرد آنژیوکت

آنژیوکت به وسیله سوزن خود داخل ورید بیمار قرار خواهد گرفت و هر زمان که کاتتر به صورت صحیح در ورید بیمار جای گذاری شد نیدیل(بخش فلزی تیز و کوچک که بر روی سرنگ قرار دارد) از آنژیوکت کاملا جدا خواهد شد و کاتتر کاملا در رگ باقی خواهد ماند، سپس با چسبی مناسب بر پوست بیمار ثابت خواهد شد. بیشترین مکان برای قرار دادن آنژیوکت معمولا در ورید های پشت دست یا بازوهای بیماران می باشد. معمولا از بی حس کننده های موضعی نیز در جهت کاسته شدن درد بیمار هنگام تزریق استفاده می کنند.

انواع آنژیوکت

آنژیوکت ها بر اساس شماره و رنگ خود کاربرد های متفاوت و گوناگونی را شامل می شوند.

در هفت رنگ و هفت سیاز سوزن موجود می باشند که هر سایز سوزن رنگ مخصوص به خود و کارایی ویژه ای دارد.

 • آنژیوکت 14 نارنجی
 • آنژیوکت 16 طوسی
 • آنژیوکت 18 سبز
 • آنژیوکت 20 صورتی
 • آنژیوکت 22 آبی
 • آنژیوکت 24 زرد
 • آنژیوکت 26 بنفش

 

اسکالپ وین(Scalp vein)

یک دستگاه تخصصی برای رگ گیری می باشد و به دلیل کاربرد های فراوان و عملکرد مناسب جز ابزارهای پر مصرف پزشکی می باشد و با نام هایی چون سرسوزن پروانه ای یا اسکالپ وین شناخته می شود.

موارد استفاده اسکالپ وین

اسکالپ وین به دلیل انعطاف بالا، حرکات بدن بیمار را بیشتر تحمل میکند و به بیمار احساس راحتی بیشتری می دهد و در ضمن به طور مناسب و راحت تری در رگ های نازک و غیر قابل دسترس نسبت به سوزن های عادی قرار می گیرد و در بیمارانی که شیمی درمانی رگ های آنان را سخت و شکننده کرده است کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای اسکالپ وین میتوان به: تزریق های شیمیایی، داروهای ضد درد، جمع آوری خون و ... اشاره کرد.

انواع مختلف اسکالپ وین

اسکالپ ها توسط گیج سرسوزن طبقه بندی می شوند و هرچه عدد گیج بالاتر باشد،اندازه سوزن کوچکتر و نازک تر خواهد شد. همچنین جهت نشان دادن گیج سوزن از رنگ های مختلف در هاب و کانکتور استفاده می شود.

عموما گیج 21 به رنگ سبز، گیج 22  به رنگ مشکی، گیج 23 به رنگ آبی و گیج 25 به رنگ نارنجی می باشد.

ست تزریق

از ست تزریق بیشتر برای گرفتن یا تزریق خون استفاده می شود و وسیله ای پرکاربرد در آزمایشگاه ها می باشد.

اجزای سازنده آن عبارت اند از:

 • دو اسپایک
 • یک چمبر با لوله چکه
 • اهرم وسیله جریان
 • لوله و کانکتور انتهایی.

کاربرد ست تزریق خون

برای تزریقات همزمان دو نوع مشتق خونی و یا برای تزریق خون و عمدتا آلبومین از طریق آنژیوکت، اسکالپ وین و یا هرگونه باز نگهدارنده رگ توام با تزریق نرمال سالین استفاده می شود.

 

باید خاطر نشان کرد که این ملزومات تزریق خود شامل مدل ها، کیفیت ها و تولید کنندگان بیشماری می باشند.

شرکت تجهیزات پزشکی هلث طب در راستای ارتقای کیقیت کلیه محصولات پزشکی و رضایت مندی کلیه خریداران محترم اقدام به گرد آوری مجموعه ای از بهترین و کارآمدترین ابزارهای تزریق و خریداری شده از مطرح ترین تولید کننده های پزشکی از جمله شرکت های:آوا پزشک، یزد سرنگ، B Buran، سوپا(Supa) و... کرده است.