استفاده از نوار تست اعتیاد و بررسی نتایج آن

استفاده از نوار تست اعتیاد و بررسی نتایج آن

یکی از آزمایش هایی که ممکن است قبل از برخی اقدامات مانند، دریافت گواهی سوء پیشینه، ازدواج، مهاجرت، استخدام و … نیاز باشد، تست اعتیاد است. به کمک این تست مشخص می شود که آیا فرد به ماده مخدری معتاد است یا خیر. هنگام دریافت نوار تست اعتیاد، به شما برگه ای داده می شود که جواب تست شما به صورت منفی یا مثبت درون آن قرار گرفته شده است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با نوار تست اعتیاد و نتایج آن آشنا کنیم.

آزمایش اعتیاد

متاسفانه چند سالی می شود که آمار اعتیاد در بین مردم ایران با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است. این اعتیاد می تواند به انواع مواد مخدر و یا مشروبات الکلی باشد. یکی از راه هایی که می توان مشخص کرد که آیا فرد به ماده مخدری آلوده شده است یا خیر، انجام تست اعتیاد است. این تست اعتیاد در زمانی که فرد قصد شرکت در آزمون های استخدامی برای ارگان های خصوصی یا دولتی و یا زمانی که فرد برای ازدواج اقدام می کند، لازم می شود.

به مجموعه آزمایش هایی که حضور یک ماده مخدر را در ترشحات فرد بررسی می کنند، آزمایش اعتیاد گفته می شود. این آزمایش ها شامل تست های هروئین، مورفین، حشیش، شیشه، آمفتامین، متادون، کدئین و … است. همچنین باید بدانید که انجام آزمایش اعتیاد و دریافت نوار تست اعتیاد بسته به نوع ماده مخدر معتاد متفاوت است. ما در ادامه به برخی از مهمترین آزمایش های اعتیاد خواهیم پرداخت.

آزمایش اعتیاد به وسیله دریافت نمونه ادرار

مواد مخدر نیز مانند هر ماده ی دیگری که ابتدا در خون حل می شود، سپس به وسیله مجراهای خونی نیز دفع می گردد. یکی از این مجراها، ادرار است. به کمک دریافت ادرار می توان مشخص کرد که آیا در خون فرد ماده اعتیاد آوری وجود دارد یا خیر. از مهمترین مزیت های تست اعتیاد به روش دریافت ادرار می توان به ارزان تر بودن آن نسبت به سایر روش ها اشاره کرد. از سوی دیگر این روش از باقی روش ها ساده تر و در عین حال متداول تر می باشد.

اما در کنار این مزایا، دریافت نوار تست اعتیاد به روش نمونه ادرار دارای معایبی نیز هست. از مهمترین معایب آن این است که می توان به راحتی در جواب آزمایش دست برد و به کمک روش هایی جواب تست اعتیاد را منفی کرد. به همین منظور انجام تست اعتیاد به روش دریافت نمونه ادرار به کمک ناظر قابل انجام است.

باید بدانید که تست اعتیاد با نمونه ادرار را می توان در هر ساعت از شبانه روز انجام داد. همچنین برای اینکه این تست را پشت سر بگذارید، نیازی به ناشتا بودن شما ندارد. حتی اگر نمونه آزمایش (ادرار) در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتی گراد هم قرار داشته باشد، بعد از 48 ساعت می توان آن را آزمایش کرد و نوار اعتیاد را صادر نمود. اگر قرار است آزمایش دیرتر انجام شود، باید نمونه را فریز کرد و بعد از باز شدن یخ آزمایش را انجام داد.

آزمایش اعتیاد به وسیله تست های نواری سریع (Rapid test)

در این گونه از آزمایش های اعتیاد، از یک سری تست نواری استفاده می کنند که در عین حالی که انجام آن بسیار آسان است، به تازگی رواج زیادی هم پیدا کرده است. بر روی این نوار اعتیاد یکسری پارامترها قرار داده شده است که هر کدام از آن ها نشان دهنده یک نوع ماده مخدر در بدن است. این تست بر اساس آنتی بادی مونوکلونالی انجام پذیر است که دانشمندان آن را از موش های آزمایشی گرفته اند.

روش جواب دهی این نوار اعتیاد بدین گونه است که زمانی که نمونه ادرار فرد را بر روی این نوار ها میریزنید، اگر در ادرار ماده مخدر یا متابولیت هایی از آن وجود داشته باشد، به آنتی بادی های موجود بر روی تست می چسبند و بدین صورت شما در نوار خط رنگی نخواهید دید. بدین صورت جواب تست شما مثبت خواهد شد.

اگر هم در نمونه ادرار فرد، هیچ ماده مخدری وجود نداشته باشد، به نوار تست اعتیاد چیزی نچسبیده و خط قرمز رنگی ظاهری می شود. در این حالت گفته می شود نتیجه نوار تست اعتیاد او منفی شده است. البته در این نوارها یک خط دیگری حضور دارد که چه در جواب منفی و چه در جواب مثبت باید دیده شود.

البته فراموش نکنید که مثبت شدن جواب آزمایش اعتیاد یک فرد، تنها نشان دهده شناسایی شدن آن ماده مخدر در نمونه است. برای اینکه تشخیص داده شود یک ماده در نمونه وجود دارد، باید حداقل میزان آن در نمونه وجود داشته باشد. به این حداقل میزان موجود در نمونه کات آف (Cut-off) می گویند. میزان حداقلی در مورفین 300 ml/ng است و در متافتامین 1000 dl/ng می باشد.

تست های اعتیاد رپید به چند مدل تقسیم می شوند که از آن ها می توان به تست اعتیاد 10 گانه و تست اعتیاد 5 گانه اشاره کرد.

تست اعتیاد 10 گانه چیست؟

منظور از تست اعتیاد 10 گانه آن است که به کمک نوار تست اعتیاد می توان 10 مدل ماده مخدر را در نمونه فرد پیدا کرد. این روش که جزئی از روش آزمایش اعتیاد به کمک نوار تست سریع است، می تواند مواد مخدر زیر را به سرعت در نمونه پیدا کند:

 • مورفین، تریاک، هروئین
 • شیشه، آمفتامین، متاآمفتامین
 • گل، حشیش، ماریجوآنا، وید، علف
 • قرص های ترامادول، بوپرونورفین، متادون
 • قرص های روانگردان، ایکس، اکسی کدون
 • قرص های آرامش بخش

بنابراین به کمک این کیت، می توان در نتیجه نوار اعتیاد 10 ماده مخدر را کشف کرد.

تست اعتیاد 5 گانه چیست؟

در کنار تست اعتیاد 10 گانه، تست اعتیاد 5 گانه قراردارد که می تواند در نتیجه تست نوار تست اعتیاد، 5 نوع ماده مخدر که از همه بیشتر در بدن فرد وجود دارد را نشان دهد. از جمله موادی که در نوار تست اعتیاد فرد معتاد دیده می شود می توان به مکورفین، شیشه، متادون، THC، حشیش و ماری جوانا را نام برد.

در کنار این روش هایی که برای انجام تست اعتیاد نام بردیم، روش های دیگری نیز وجود دارند که می توان از آن ها هم استفاده کرد. اما به دلیل متداول بودن این دو روش، آن ها را به صورت کامل بررسی کردیم. از جمله روش های دیگری که به کمک آنها می توان تست اعتیاد را انجام داد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تست اعتیاد با نمونه خون
 • تست اعتیاد با نمونه مو
 • تست اعتیاد با بزاق و یا عرق بدن

چگونه خودمان تست اعتیاد را انجام دهیم؟

برای اینکه خودتان بدون مراجعه به آزمایشگاه بتوانید تست اعتیاد را انجام دهید، نیاز است که در ابتدا چند وسیله را تهیه نمایید.

 • یک عدد نوار تست اعتیاد
 • ظرف مخصوص برای نگهداری ادرار
 • یک عدد تایمر
 • تماشا و خواندن نتیجه نوار اعتیاد

برای اینکه به یک جواب صحیح و بدونه خطا برسید، باید مراحل زیر را به درستی انجام دهید.

نکات مهم پیش از انجام تست اعتیاد

قبل از اینکه بخواهید معتاد بودن و یا نبودن یک فرد را به کمک نوار اعتیاد مشخص کنید، باید یک سری نکات را بدانید.

 • نوار تست اعتیاد باید در یک محیطی با دمای اتاق نگهداری شود. همچنین مد نظر داشته باشید که قبل از انجام تست، نوار را به هیچ عنوان از بسته بندی خود، خارج نکنید. این کیت ها بر اساس رطوبت ادرار عمل می کنند، برای همین در برابر رطوبت بسیار حساس بوده و باید دور از آن نگهداری شوند. حتما توجه داشته باشید که بسته بندی این تست سوراخ و یا آسیب دیدگی نداشته باشد.
 • برای نگهداری نمونه ادرار، باید از یک ظرف کاملا تمیز و خشک استفاده کنید. اما به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از هرگونه خظا، از ظرف های مخصوص نگهداری تست ادرار استفاده کنید.
 • برای اینکه تست اعتیاد را بدهید، نیازی به ناشتا بودن نیست. در هر زمانی که اراده کنید می توانید با جمع آوری ادرار دست به انجام تست بزنید.
 • هنگامی که نوار تست اعتیاد را خریداری می کنید، در قسمت بالایی آن نوشته شده است که وجود کدام ماده مخدر را در خون نشان می دهد. به این قسمت نیز دقت کنید.
 • حتما پیش از انجام آزمایش اجازه دهید دمای نوار تست اعتیاد و همچنین ادرار به دمای محیط برسند. اینکار نتیجه تست اعتیاد را با دقت بیشتری نشان می دهد.

مراحل انجام تست اعتیاد با نوار تست

زمانی که تجهیزات مورد نیاز گفته شده را تهیه و آماده کردید، زمان آن رسیده که دست به تست بزنید. حال تمامی موارد را با صبر و حوصله پیش ببرید. اکنون نوار تست را از محفظه خارج کنید. به شدت مواظب باشید که با رطوبت ارتباط برقرار نکند. درون محفظه نگهداری این نوار تست اعتیاد یک نم گیر قرار داده شده است که در روند انجام آزمایش دخالتی ندارد.

در قسمت بعدی باید نوار را درون نمونه ادرار فرو کنید. حال باید قسمت بالایی نوار را گرفته و بدون آن که به آن فشاری وارد کنیم قسمت پایین آن را که دارای فلش هایی رو به پایین است درون ادرار فرو ببریم. حتما تا همانجایی که علامت موج آب است، نوار را فرو ببرید نه بیشتر.

حال باید بین 10 تا 15 ثانیه نوار را در نمونه ادرار نگهدارید. برای اطمینان از نتیجه نوار اعتیاد می توانید تا 30 ثانیه هم آن را درون ادرار نگهداری کنید. سپس به آرامی آن را از درون ظرف خارج کرده و به صورت افقی بر روی میز بگذارید تا بر روی قسمت پنجره نوار تست، جواب آزمایش نمایان شود.

نحوه بررسی جواب تست اعتیاد

در واقع نتیجه نوار تست اعتیاد فرد معتاد به کمک خط های رنگی که بر روی نوار ایجاد می شود قابل بررسی است. این خط ها بعد از انجام صحیح مراحل گفته شده بر روی نوار ایجاد می گردند.

 • جواب آزمایش: منفی

اگر بر روی نوار اعتیاد دو خط قرمز رنگ بر روی هر کدام از قسمت ها ایجاد شد، یعنی جواب تست اعتیاد منفی است و فرد معتاد نیست. این خط ها یکی در قسمت C (Control Line) و دیگری در قسمت T (Test Line) قرار می گیرند. این نتیجه نشان می دهد که غلظت آن ماده مخدر در خون فرد، کمتر از میزان مجاز تشخیص داده شده است.

 • جواب آزمایش: مثبت

اگر تنها در ناحیه C نوار اعتیاد یک خط ظاهر شود، نتیجه تست مثبت است. در این حالت در قسمت T هیچ خطی ظاهر نخواهد شد. این نتیجه نشان دهنده آن است که غلظت ماده مخدر در خون فرد بیشتر از حداقل میزان بوده است.

 • جواب آزمایش: نامعتبر

اگر در قسمت C هم خطی ظاهر نگردد، نشان از این دارد که آزمایش شما بنا به دلایلی نامعتبر است. برای مثال میزان حجم نمونه کافی نبوده است یا روش انجام آزمایش را به درستی طی نکرده اید. برای رفع این مشکل باید مجددا آزمایش را انجام دهید و سعی کنید تا در نهایت دقت آن را به سرانجام برسانید.

چه موادی در بدن می توانند نتیجه آزمایش را مثبت کنند؟

باید بدانید که آزمایش اعتیاد هم مانند هر آزمایش دیگری با درصدی از خطا همراه است. ممکن است فرد قبل از انجام آزمایش قرص و یا شربتی مصرف کرده باشد و نتیجه نوار اعتیاد، او را فردی معتاد نشان دهد. به این حالت مثبت کاذب می گویند. حال بیایید ببینیم که مصرف چه داروهایی می تواند چه مواد مخدری را در نتیجه نوار تست اعتیاد نشان دهند:

 • قرص ایبوبروفن می تواند در نوار تست اعتیاد نشان دهنده حشیش باشد.
 • مصرف انواع آنتی بیوتیک ها مانند آموکسی سیلین می تواند تست اعتیاد را به سمت مواد مخدری مانند هروئین و کوکائین منحرف کند.
 • اگر از داروهای ضددرد، انتی هیستامین ها و قرص های مکیدنی برای سرماخودرگی مصرف کنید، تست شما آمفتامین را نشان خواهد داد.
 • اگر ترکیبات بی حس کننده ای که در دندانپزشکی ها وجود دارد، در بدن شما قرار داشته باشد، نتیجه نوار اعتیاد، کوکائین خواهد بود.

از همین رو به شما پیشنهاد می کنیم بین 2 تا 4 روز قبل از انجام تست اعتیاد از این قرص ها و داروها دوری کنید.

نتیجه گیری:

انجام آزمایش اعتیاد امروزه به یک امر عادی بدل شده است که در برخی مواقع مانند قبل از ازدواج، قبل از استخدام شدن در ارگان های دولتی و غیره باید آن را گذراند. تست های اعتیاد را به روش های مختلفی می گیرند که از مهمترین آن ها می توان به نوار تست اعتیاد به کمک ادرار اشاره کرد. اگر در بدن فرد میزان حداقل از مواد مخدر وجود داشته باشد، نوار اعتیاد نتیجه مثبت را نشان خواهد داد.

البته استفاده از برخی داروها، می تواند نتیجه تست شما را مثبت کند. پس قبل از انجام تست اعتیاد، این داروها و قرص ها را مصرف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.