تفاوت آمپول و سرنگ چیست؟ - فروشگاه تجهیزات پزشکی هلث طب - Healthteb

تفاوت آمپول و سرنگ چیست؟

 

دانستن تفاوت آمپول و سرنگ، از اصول مقدماتی در یادگیری نحوه انجام تزریقات است. تصوری رایج در بین مردم وجود دارد که فرآورده های تزریقی و آمپول، به مراتب بهتر از داروهای خوراکی هستند، اما متخصصان کاملا با این نظر مخالفند و از تزریق به عنوان یک روش تهاجمی با خطر فوق العاده بالا نام می­‌برند که در سیستم درمان سرپایی، ضرورتی ندارد.

آنها معتقدند این روش، مخصوص درمان­‌های اورژانسی یا زمانیست که از راه­‌های دیگر به ویژه راه خوراکی نمی­‌توان درمان کرد. به اعتقاد اکثر کارشناسان، ناآگاهی جامعه و باورهای غلط رایج در بین مردم، دلیل افزایش تجویز و مصرف دارو و استفاده بیش از حد روش تزریقی برای مصرف دارو، نسبت به استانداردهای جهانی است.

 به همین دلیل، یکی از روش­‌های شایع در تجویز موارد دارویی و درمان بیماری، تزریق آمپول است. در واقع، جزو سریع‌­ترین روش­‌ها برای رساندن دارو به بدن است. مشخصات هر بافت، ميزان جذب دارو را معين می‌­كند. بنابراین، ضروریست که قبل از تزريق، پرستار یا فرد تزریق کننده، حجم داروی تجويزی، مشخصات و غلظت دارو و آناتومی محل تزريق را بشناسد. البته بسیاری از افراد هنوز تفاوت سرنگ و آمپول را نمی‌دانند.

در این مقاله قصد داریم درباره فرق آمپول و سرنگ و شرایط درست تزریق صحبت کنیم.

 

تفاوت آمپول و سرنگ - هلث طب

تعریف آمپول و سرنگ

 تزریق در پزشکی به معنی روشی برای وارد کردن داروهای مایع یا واکسن به داخل بدن با استفاده از سرنگ و سرسوزن تیز است. عمل تزریق معمولا با وسایلی مانند سرنگ یا جت اینجکتور (اسپری زیر پوست بدون سوزن) انجام می‌شود. در ابتدا باید بدانیم تفاوت آمپول و سرنگ در چیست تا بتوانیم با فرآیند آمپول زدن هم به خوبی آشنا شویم.

 سرنگ در پزشکی وسیله‌ای است که برای تزریق دارو به بدن به کار می‌رود. سرنگ عموما وسیله‌ای استوانه‌ای‌ شکل و به شکل درجه بندی شده است که در انتهای آن پیستونی قرار دارد که با فشار دست، دارو را به سمت جلو هدایت و از طریق سرسوزن تیز، وارد بافت بدن می‌کند. در هنگام تزریق باید با کارشناسی پرستار یا مسئول تزریقات برحسب نیاز از نازک‌ترین سرنگ یا پهن‌ترین استفاده کرد.

آمپول به کپسولی شیشه ای یا پلاستیکی بی منفذ و حاوی یک یا چند دارو یا واکسن به صورت محلول گفته می‌شود و معمولا به دو شیوه داخل وریدی و عضلانی به بیمار تزریق می‌شود. البته شیوه‌های غیر مرسومی مانند تزریق داخل جلدی، زیرجلدی و داخل مفصلی نیز وجود دارند.

خیلی از افراد به اشتباه آمپول را همان سرنگ می‌دانند و متوجه فرق آمپول و سرنگ نیستند، در حالی‌که سرنگ، بخشی از ساختار آمپول زدن است و برای تزریق آمپول، به سرنگ نیاز داریم. در واقع سرنگ جزو وسایل تزریق و آمپول زدن محسوب می‌شود.

سرنگ‌ها و سوزن‌های متنوعی وجود دارند که هر کدام برای تزریق حجم معینی از دارو به یک بافت مخصوص طرح ریزی شده‌اند. پرستار باید تشخیص دهد که کدام سرنگ و سوزن برای آمپول زدن بهتر است.

چه مواردی را در آمپول زدن باید رعایت کرد؟

برای خیلی از افراد، آمپول زدن یکی از دغدغه های روزهای بیماریشان محسوب می­‌شود. در بین ما کسانی هستند که حتی فرق سرنگ و آمپول را نمی­‌دانند و تصمیم می­‌گیرند به صورت تجربی، آمپول زدن را امتحان کنند. با توجه به اینکه عوارض تزریق نادرست آمپول عضلانی، گاهی به شکلی جدی خطرساز می‌­شود، بهتر است تزریق در مراکز درمانی و تحت مراقبت­‌های کامل انجام شود. برای مثال، اشتباه در انتخاب محل مناسب تزريق در نقطه مورد نظر از بدن، می‌­تواند به عصب و استخوان آسیب برساند.

البته در شرایط اضطراری می­‌توان به اطرافیان خود که با انواع آمپول­‌ها و انواع تزریق عضلانی آشنا هستند، اعتماد کرد. توصیه می­‌کنیم ترجیحا افرادی این امر را به عهده بگیرند که آموزش تزریق را گذرانده اند و با آمپول وریدی و عضلانی به قدر کافی آشنا هستند. در شرایطی که خود بیمار یا اطرافیانش این مسئولیت را به عهده می­‌گیرند، بهتر است افراد دیگری نیز حضور داشته باشند که در صورت بروز هر مشکلی بتوانند با مرکز فوریت های پزشکی 115 تماس بگیرند.

توجه کنید که در هنگام آمپول زدن در محلی غیر از مراکز پزشکی و درمانی، حتما با اصول کمک‌­های اولیه آشنایی داشته باشید. اگر تمام این موارد را رعایت کرده اید و شرایط برای تزریق به خود و یا بیماری دیگر، فراهم شده است، فقط تزریق‌های زیرجلدی مانند تزریق انسولین و تزریق عضلانی، در محیط‌های غیر درمانی و با محافظه کاری کامل، انجام شود.

امکانات و شرایطی که برای انجام عمل تزریقات ضروری است:

  1. تمام وسایل مورد نیاز مناسب از قبیل سرنگ‌ها، سر سوزن‌ها، جعبه ها و …… همیشه در دسترس باشند.
  2. سرنگ‌های یکبار مصرف در سایزهای مختلف و به میزان حداقل مصرف یک ماه وجود داشته باشد.
  3. جعبه های ایمنی مخصوص دفع اشیاء تیز و برنده به تعداد کافی برای تمام واحدها تهیه شود.

 محل دقیق آمپول عضلانی

 مهم ترین بخش برای آموزش تزریق به ویژه عضلانی، به جز دانستن تفاوت آمپول و سرنگ، یاد گرفتن محل دقیق تزریق و مخصوصا محل تزریق آمپول عضلانی است. انتخاب محل دقیق تزريق وابسته به وضعيت بيمار و هدف تزريق است. محل تزريق نباید ادماتو، ملتهب ، داراي خال گوشتي ، علائم مادرزادي و ضايعات ديگر باشد.

 آمپول عضلانی در شرایط زیر، بر سایر روش‌ها برتری دارد:

  • رگ خاصی که دارو باید از طریق آن تزریق شود، قابل دسترس نباشد.
  • تزریق مستقیم دارو به عروق آسیب وارد کند.
  • عبور از مجرای گوارشی دارو را بی‌اثر کند.

در مقاله ای دیگر به صورت مفصل در مورد جزئیات محل دقیق آمپول عضلانی صحبت خواهیم کرد. البته توجه کنید که تنها دانستن فرق آمپول و سرنگ برای شروع کافی نیست، علاقه به موضوع تزریقات از شرط‌های اساسی است. حتما توجه کنید که کنترل و نظارت بر استفاده از سرنگ‌ها، سرسوزن‌ها و راهکارهای مربوط به صورت برنامه ریزی شده، یک اقدام حیاتی محسوب می‌شود.

برای آشنایی کافی با تزریقات، حتما در ابتدای امر با خواندن مطالبی درباره آمپول زدن و حتی خط های رنگی روی آمپول، تفاوت آمپول و سرنگ و شرکت در دوره های تزریقات، آمادگی لازم برای مواجه شدن با این مسئولیت حساس را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.