اطلاعات جامع سرنگ و راهنمای کاربردی استفاده و انتخاب آن

 

تعریف دقیق سرنگ

اگر بخواهیم تعریف راحتی از سرنگ داشته باشیم، در واقع یک پمپ رفت و برگشت ساده است که از دو جز اصلی استوانه و پیستون تشکیل شده است که پیستون درون استوانه به صورت خطی در امتداد استوانه و داخل لوله حرکت می کند و از طریق این مکانیزم مایع و یا گاز درون لوله از طریق روزنه انتهای جلوی (باز) لوله تخلیه می گردد. حال بستگی به نوع کاربرد ، در قسمت باز انتهای لوله یک سوزن و یا نازل برای هدایت محتویات داخل سرنگ به بیرون نصب می شود. از سرنگ جهت تزریق و یا تزریق داخل وریدی جریان خون و اندازه گیری مایعات تزریق شده استفاده می شود.

تاریخچه 

 

 

کلمه “syringe” از کلمه یونانی ” σύριγξ” به معنی لوله گرفته شده است. مطابق تاریخ ، اولین مورد استفاده از سرنگ و سوزن زیر پوستی به یونان باستان باز می گردد که بعد از آن مطابق سوابق تاریخی مستند در سال 1656 ، کریستوفر رن در طی آزمایشی در کالج آکسفورد اولین کسی است که تزریق وریدی را با استفاده از سرنگ بر روی یک سگ آزمایش نمود و بعد از آن یوهان دی در سال 1662 اولین تزریق با استفاده از سرنگ را بر روی انسان انجام داد.

با گذر زمان و پیشرفت علم در حوزه پزشکی و متعاقب آن تجهیزات پزشکی مورد استفاده ، در سال 1899 خانم Letitia Mumford Geer ، حق اختراع سرنگهای کاربردی امروزی را که با استفاده از یک دست می باشد را کسب نمود.

پس از آن مخترع استرالیایی به نام چارلز روتهاورز در سال 1949 اولین نمونه سرنگهای پلاستیکی یکبار مصرف که از جنس پلی اتیلن بود را به جهان معرفی نمود. بعد از دو سال سرنگهایی با جنس پلی پروپیلن که قابل استریل توسط گرما بود معرفی گردید.

به هرحال این گزیده ای مختصر از تاریخچه پیدایش و توسعه سرنگ تا به حال بوده است و امروزه این محصول نه تنها در صنعت پزشکی و بهداشتی بلکه در اشکال مختلف دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته بندی و انواع مدلهای سرنگ

سرنگها به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در مدلهای مختلف تولید و عرضه می گردند. امروزه مدلهای سرنگ بسیار متنوع و گسترده است که در ادامه سعی شده است تعدادی از دسته بندی های مدلهای مختلف را جهت آشنایی و نوع کاربرد آنها ذکر گردد:

  • سرنگ ساده یا لوئراسلیپ
  •  لوئرلاک
  • سرنگ گسکت دار (پیستون دار)
  •  گاواژ
  • سرنگ انسولین : سرنگهای انسولین به طور خاص برای تزریق انسولین به بدن انسان طراحی و ساخته شده است. این سرنگها داری سوزنهای ، کوتاه تر و دقیق تر نسبت به سایر سرنگها می باشد زیرا تزریق انسولین به صورت زیر پوستی به جای داخل عضله می باشد.
با مراجعه به بخش تزریقات و دسته بندی سرنگ می توانید انواع سرنگهای ایرانی در مدلها و برندهای مختلف را مشاهده فرمائید.

سرانه مصرف

سرانه مصرف سرنگ یکی از فاکتورهای نشان‌دهنده میزان سلامت در کشور به حساب می‌آید که این سرانه در ایران تا سال‌های گذشته 10 عدد در سال بوده و در سال‌های اخیر به حدود هفت عدد برای هر نفر در سال رسیده است.میزان مصرف این محصول بین سال‌های 1382 تا 1384 با شیب نسبتا زیاد افزایش داشته است که این امر را می‌توان مرتبط با فروش آزاد و بدون نسخه آن در داروخانه‌ها دانست. سرانه مصرف در سال 1384 در حدود 5/8 بوده که با توجه به روند افزایش جمعیت و با افزایش سرانه مصرف به 9 عدد، میزان مصرف در کشور در سال 1390 به حدود 600 میلیون عدد رسید.

سرانه مصرف در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌مراتب کمتر از کشورهای دیگر است.

معرفی شرکت های تولیدی سرنگ در ایران

صنعت سرنگ سازی در ایران قبل از انقلاب با ظرفیت بسیار کم آغاز و از سال 1359 با حضور پررنگ تولیدکنندگان این صنعت، قدم های لازم در راستای خودکفایی را پیمودند و در طی سالیان اخیر، تولید کنندگان این حوزه نقش بسزایی را در صادرات این محصول به کشورهای همسایه داشته اند.

طبق اطلاعات دریافت شده، در سال 1383 با راه‌اندازی واحدهای جدید، ظرفیت تولید سرنگ در کشور به 492 میلیون عدد رسید و با بهره‌برداری از طرح‌های در دست اجرای تولید، این میزان به حدود 2 میلیارد عدد در حال حاضر رسیده است. اطلاعات دریافتی از واحدهای تولید کننده نیز بیانگر این است که نرخ تولید در کشور در چند سال اخیر به‌طور متوسط 50 درصد بوده و عمده صادرات ایران به کشورهای ارمنستان، ازبکستان، افغانستان و تاجیکستان بوده است.

خط تولید انواع سرنگ با ظرفیت تولید سالانه 70 میلیون قطعه در یزد افتتاح شد | وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

در حال حاضر نیز با تولید سالانه حدود یک میلیارد عدد سرنگ توسط 19 کارخانه فعال، آمار تولید سرنگ و سرسوزن از مصرف این کالا پیشی گرفته و شرایط برای افزایش صادرات در این بخش در صورت حمایت‌های تعرفه‌ای و ارائه مشوق‌های صادراتی کاملا فراهم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، مهندس رزا مختاری، رییس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی تجهیزات پزشکی گفت: هم اکنون 16 شرکت تولیدکننده سرنگ در کشور فعال هستند که پروانه ساخت از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید سرنگ درکشور بیش از یک میلیارد قطعه در سال است، اظهار کرد: تمامی سرنگها در سایزهای مختلف نظیر لوئرلاک، لوئراسلیپ، انسولین وغیره تولید و کاملا نیاز کشور را تامین می کنند و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

تولید کننده های داخلی که مشغول فعالیت هستند عبات اند از :

ردیف نام شرکت تولید کننده کشور تولیدکننده محل کارخانه
1 شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران(سها) ایران البرز
2 شرکت تولیدی آریان سرنگ ایران تهران
3 شرکت تولیدی اطلس سرنگ ایران ارومیه
4 شرکت تولیدی آوا پزشک ایران تهران
5 شرکت تولیدی ایلام ایران ایلام
6 شرکت تولیدی برنا طب ایساتیس ایران تهران
7 شرکت تولیدی پارس سرنگ ایران شیراز
8 شرکت تولیدی پزشکی ورید ایران خراسان رضوی
9 شرکت تولیدی سرنگ شفا ایران تهران
10 شرکت تولیدی سوپا ایران البرز
11 شرکت تولیدی شفاساز میبد ایران یزد
12 شرکت تولیدی بسپار صنعت فاخر ایران تهران
13 شرکت تولیدی لوازم طبی ایران ایران تهران
14 شرکت تولیدی میبد یاس ایران یزد
15 شرکت تولیدی مینا سرنگ ایران گیلان
16 شرکت تولیدی یزد سرنگ ایران یزد
17 شرکت تولیدی هما  ایران خوزستان
18 شرکت تولیدی حلما طب ایران تهران