نقش گربه در زندگی انسان

تمامی حیوانات خانگی در زندگی انسان باعث ایجاد آرامش، افزایش شادی و خوشی می‌شوند. گربه ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. آنها حیواناتی بازیگوش و دوست داشتنی هستند که وقت گذرانی با آنها در طول روز اثرات مثبت زیادی روی انسان دارد.

فواید داشتن گربه

 

– بهبود سلامت ذهن و روان

 

داشتن گربه و وقت گذراندن با او تاثیرات فراوانی بر سلامت ذهنی و روانی انسان ها دارد. با تعامل با گربه ها میزان استرس روزانه، افسردگی، نوسانات روحی، هیجانات، اضطراب، نگرانی ها و … کاهش می‌یابد. همچنین گربه ها عاشقانه صاحب خود را دوست دارند و حتی در سخت ترین شرایط آنها کنار شما می‌مانند و شما هیچگاه احساس تنهایی نمی‌کنید.

– احتمال کمتر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

آمار نشان داده افرادی که با گربه ها زندگی می‌کنند، 30 تا 40 درصد نسبت به افرادی که گربه ندارند کمتر به سکته قلبی مبتلا می‌شوند. نکته قابل توجه اینجاست که این مقادیر برای صاحبان سگ ها صدق نمی‌کند.

– تقویت حافظه کوتاه مدت

بازی کردن با گربه ها 100% باعث افزایش روحیه و شادی در انسان می‌شود. حال اینکه آمار نیز نشان داده که خندیدن باعث کاهش سطح کورتیزول و ارتقا حافظه کوتاه مدت می‌شود.

– کاهش ابتلا به حساسیت و آلرژی

 

بسیاری از دکتران توصیه می‌کنند قبل از به دنیا آوردن فرزند حتماً یک گربه را به خانه بیاورید، زیرا که آمار نشان داده بچه هایی که در کنار گربه ها بزرگ می‌شوند، کمتر به آلرژی و آسم مبتلا می‌شوند. همچنین گربه ها از پیشرفت آسم در بزرگسالان جلوگیری می‌کنند.

– تقویت سیستم ایمنی

وقت گذراندن با گربه و تعامل با او باعث ترشح گونه ای از مواد شیمیایی در بدن انسان می‌شود که مقاومت بدن در برابر بیماری ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این گربه ها بیماری و ناراحتی صاحب خود را به سرعت متوجه و با رفتار های خود باعث ایجاد آرامش و بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شوند و به روند بهبودی کمک بسیاری می‌کنند.

– کاهش فشار خون، چربی خون و کلسترول

آمار نشان داده که داشتن گربه تاثیرات مثبتی در کاهش فشار خون، تری گلیسرید (چربی خون) و کلسترول دارد.

– تشخیص قند خون پایین

جالب است بدانید که گربه ها می‌توانند با بو کردن نفس صاحب خود کاهش قند خون را در آنها تشخیص دهند. دقت کنید که پایین بودن قند خون بسیار خطرناک تر از بالا بودن آن است. در بسیاری از مواقع اگر قند خون بشدت افت کند باعث به کما رفتن شخص دیابتی می‌شود.

– بهبود کیفیت خواب

 

یکی از راه های بهبود کیفیت خواب افرادی که دارای مشکل کم خوابی هستند، خوابیدن در کنار یک گربه است. بغل کردن یک گربه و گوش دادن به صدای خر خر او چنان آرامشی در شخص ایجاد می‌کند که فرد خیلی زود به خوابی عمیق فرو می‌رود.

– کمک به کودکان دچار اوتیسم

تحقیقات نشان داده گربه ها به بهبود رفتار اجتماعی در کودکان دچار اوتیسم کمک می‌کنند. (اوتیسم نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتار ها و گفتار های غیر طبیعی شخص همراه است.)

نگهداری از گربه ها

 

فعالیت گربه ها نسبت به سگ ها کمتر است و معمولاً گربه ها نوعی استقلال ذاتی دارند و به مراقبت های ویژه و خسته کننده نیازی ندارند. اما با این حال گربه ها نیز یک سری اصول مراقبتی دارند که باید با آنها آشنا شوید و در صورتی که احساس کردید توانایی برطرف کردن این نیاز ها را دارید سپس اقدام به خریداری گربه نمایید.

مهم ترین نکات مراقبت از گربه ها

– تغذیه

در گربه ها عواملی مانند سن، میزان فعالیت و سطح سلامتی بر روی تغذیه تاثیر دارند. بهتر است برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب با دامپزشک خود مشورت کنید.

نوعی اسید آمینه بنام تورین (Taurine) وجود دارد که برای سلامت قلب و چشم گربه ها مورد نیاز است. پس اطمینان حاصل کنید که غذای انتخابی حاوی مقدار مناسبی تورین باشد.

همیشه باید آب تمیز و تازه در اختیار گربه ها باشد و ظرف آب آنها همیشه تمیز باشد.

بچه گربه ها تا سن 2 ماهگی از شیر مادر تغذیه می‌کنند و می‌توان به عنوان جایگزین از شیر بدون لاکتوز و یا شیر سایر حیوانات استفاده کرد، بطوری که دارای مقدار بالایی پروتئین باشد.

در مورد تغذیه گربه های کهن سال و سالخورده حتماً با دامپزکش مشورت کنید، زیرا گربه ها در این سن ممکن است دچار انواع بیماری ها شوند.

– پناهگاه

توصیه می‌شود حتماً برای گربه خود مکانی گرم و خشک را داخل منزل فراهم کنید تا گربه بتواند براحتی داخل آن استراحت کند. همچنین کف مکان گربه را با یک حوله یا پتوی گرم و نرم بپوشانید. حتماً بطور مداوم پتوی گربه خود را بشویید. برعکس سگ ها بهتر است گربه ها در بیرون منزل بصورت آزاد زندگی نکنند، زیرا احتمال درگیری آنها با دیگر حیوانات و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های عفونی در آنها بیشتر است.

– پیرایش

موی گربه خود را بطور مرتب شانه کنید. اینکار میزان ریزش موی گربه را کاهش می‌دهد و همچنین موی گربه را تمیز نگه می‌دارد. همچنین از بوجود آمدن گلوله های مو در گلوی گربه جلوگیری می‌کند. گربه ها معمولاً خود را تمیز نگه می‌دارند و زیاد نیازی به استحمام ندارند.

– ظرف خاک

گربه ها اکثراً برای دفع ادرار و مدفوع خود به یک ظرف خاک نیاز دارند. ظرف خاک باید همیشه در دسترس گربه باشد، یعنی در خیلی از مواقع یک ظرف خاک کافی نیست، بلکه باید در جاهای مختلف استفاده شود. بهتر است مگر در صورت لزوم ظرف خاک گربه خود را جابجا نکنید. حتی اگر مجبور به جابجایی شدید به یکباره این کار را انجام ندهید، بلکه هر روز یک مقدار آنرا جابجا کنید. حداقل روزی یکبار مدفوع گربه خود را از ظرف خاک بردارید، زیرا گربه ها از ظرف خاک های کثیف و بهم ریخته استفاده نمی‌کنند. اگر به میزان کافی خاک در دسترس نیست، می‌توانید هفته ای یکبار با تمیزکننده ملایم (که حاوی خوشبو کننده نیست) خاک را تمیز کنید. دقت کنید که اگر گربه‌تان از ظرف خاک استفاده نکرد حتماً با دامپزشک تماس بگیرید.

– اسکرچر

یکی از نیاز های گربه ها، نیاز به خراشیدن است. آنها این کار را برای تیز شدن ناخن ها و از بین رفتن لایه های قدیمی ناخن انجام می‌دهند. حال آنکه گربه ها برای برطرف کردن این نیاز ممکن است به هر چیزی چنگ بکشند، مانند بالش، دیوار، مبل و … . بهتر است برای اینکه گربه ها با اینکارشان صدمه ای به وسایل خانه نزنند، از یک اسکرچر خوب که حداقل 90 سانتینتر ارتفاع دارد، استفاده شود. اسکرچر خوب، اسکرچری است که در هنگام استفاده نلغزد و محکم باشد و همچنین از جنسی سخت پوشیده شده باشد.

– دارو ها و سموم

از خود درمانی و مصرف هرگونه دارویی که توسط دامپزشک تجویز نشده خودداری کنید.

– عقیم سازی

بهتر است گربه ها را از سن 5 ماهگی با مشورت دامپزشک عقیم کرد. این کار جهت کنترل جمعیت و سلامتی گربه انجام می‌گیرد.

– بلند کردن گربه

برای بلند کردن گربه یک دست را پشت پاهای جلویی و دست دیگر را جلوی پاهای عقبی قرار دهید و گربه را بلند کنید. هیچگاه گربه را از گردن یا پاهای جلویی بلند نکنید.

– واکسن ها

یکی از مهمترین اقدامات در مراقبت از گربه ها، واکسیناسیون آنهاست. حتماً مطابق با برنامه واکسن های گربه خود را بزنید تا از بسیاری از بیماری ها در گربه خود جلوگیری کنید. جهت دریافت واکسیناسیون بهتر است به دامپزشک خود مراجعه کنید، اما در زیر انواع واکسن های مهم و یک برنامه واکسیناسیون کلی در اختیار شما قرار گرفته است:

واکسن های ضروری (اصلی) گربه:

 

– واکسن سه گانه یا FVRCP (هرپس ویروس + کلسی ویروس + پن لوکوپنی)

1) هرپس ویروس: نوعی بیماری تنفسی که باعث عفونت های شدید ریوی می‌شود. (Feline Viral Rhinotracheitis)

2) کلسی ویروس: بیماری تنفسی که در حالت حاد باعث ریزش موی گربه می‌شود. (CalisiVirus)

3) پنلوکوپنی یا پاراویروس: نوعی بماری عفونی که درصد بالایی از مرگ و میر بچه گربه ها به دلیل این بیماری می‌باشد. (Pan leukopenia)

– واکسن هاری: بیماری کشنده در بین گربه ها که قابل انتقال به انسان نیز می‌باشد.

واکسن های غیر ضروری (غیر اصلی) گربه:

– واکسن لوسمی

– واکسن بوردتلا یا سیاه سرفه

– ایدز

– واکسن کزاز

برنامه واکسیناسیون گربه:

سن واکسن اصلی (ضروری) واکسن غیر اصلی (اختیاری)
8-6 هفته FVRCP واکسن لوسمی
12-10 هفته FVRCP واکسن لوسمی
16-14 هفته FVRCP و هاری واکسن لوسمی
1 سالگی FVRCP و هاری _
سالانه هاری واکسن لوسمی، بوردتلا
هر 3 سال FVRCP و هاری _

دقت کنید که جدول بالا یک راهنمای کلی است. ممکن است دامپزشک شما بطور کلی برنامه دیگری را جهت واکسیناسیون گربه ارائه دهد.

بیماری های رایج در گربه ها

 

بیماری های عفونی:

 

– کلسی ویروس

 

علائم: بی اشتهایی، بی حالی، ترشحات از چشم و بینی، زخم دور زبان، پنجه، بینی، لب ها، سختی در تنفس، لنگیدن، راه رفتن با درد، تب، خونریزی

دلایل بروز: کلسی ویروس یک بیماری ویروسی می‌باشد که بیش از هرچیز دستگاه تنفسی گریه را دچار مشکل می‌کند، این بیماری از راه تماس مستقیم با گربه های آلوده و یا به صورت غیر مستقیم از محیط آلوده منتقل می‌شود.

پیشگیری: واکسینه کردن گربه نسبت به این بیماری

درمان: در مراحل اول بیماری معمولاً با آنتی بیوتیک جلوی تکثیر عفونت را می‌گیرند، اما اگر بیماری پیشرفت کند باید گربه بستری شود و حتی در صورت لزوم به دستگاه اکسیژن وصل شود.

– FIP (پریتونیت عفونی)

علائم: کاهش اشتها، کاهش وزن، بی حالی، نوسان دمای بدن

دلایل بروز: پریتونیت عفونی (Feline Infectious Peritonitis) یک بیماری ویروسی بشدت واگیردار و کشنده است که متاسفانه تا الان هیچگونه درمان قطعی برای آن پیدا نشده و مرگ حتمی گربه را به همراه دارد. این بیماری دارای دو نوع مرطوب و خشک است که نوع مرطوب معمولاً خطرناک تر از نوع خشک آن است. در مکان هایی که تعداد زیادی گربه کنار هم زندگی می‌کنند امکان انتقال بیشتر است. همچنین آمار نشان داده گربه هایی که به دلایل مختلف مانند عمل جراحی، تغییر خانه، تغییر صاحب و … دچار استرس می‌شوند، بیشتر دچار این بیماری شده اند.به طور کلی این بیماری اغلب در بچه گربه ها (که سیستم ایمنی ضعیفی دارند) یا گربه های میانسال با سیستم ایمنی ضعیف رخ می‌دهد.

همچنین اگر گربه دچار ویروس کرونای روده ای (FeCV) شود، ممکن است در اثر جهش این ویروس به بیماری FIP مبتلا شود.

پیشگیری: از آنجایی که درمانی برای این بیماری وجود ندارد پیشگیری و جلوگیری بهترین راه است. به تازگی واکسنی برای این بیماری تهیه شده ولی هنوز از اثرات جانبی و عوارض آن مشخص نیست.

اگر گربه خانگی دارید زیاد نگران این بیماری نباشید زیرا این بیماری از تماس مستقیم یا غیر مستقیم با محیط یا حیوان آلوده منتقل می‌شود.

– پنلوکوپنی

علائم: استفراغ، کم خونی، تب بالا، سفت شدن مو، اسهال (خونی)، کم آبی بدن

دلایل بروز: این بیماری یک بیماری ویروسی بسیار کشنده و واگیردار است که بیشتر در بچه گربه ها یا گربه های با سیستم ایمنی ضعیف رخ می‌دهد. این ویروس در سلول های مغز استخوان، روده ها و پوست رشد می‌کند و آنها را از بین می‌برد. این ویروس از طریق تماس مستقیم با گربه آلوده و یا تماس غیر مستقیم با اشیایی که به این ویروس آلوه هستند منتقل می‌شود.

پیشگیری: جالب است بدانید که اگر گربه ای به این بیماری دچار شود و از آن جان سالم بدر ببرد، در برابر این بیماری مقاوم شده و احتمال ابتلای مجدد به آن بسیار کم می‌شود. با این حال بهترین راه پیشگیری از این بیماری واکسینه کردن گربه طبق برنامه اعلام شده می‌باشد.

درمان: متاسفانه تا به امروز هیچ راه درمانی برای این بیماری ثبت نگردیده ولی در صورت بروز این بیماری معمولاً گربه بستری و دارو های ضد تهوع، ویتامین ب و آنتی بیوتیک از طریق سرم به او تزریق می‌شود.

– لوسمی

علائم: کاهش وزن، تب، التهاب چشم و بینی، ایجاد زخم در دهان، کم آبی، ضعف و بی حالی، کاهش اشتها، کم خونی، اسهال، بزرگ شدن غدد لنفاوی

دلایل بروز: لوسمی یک بیماری ویروسی و مسری است که باعث کاهش سیستم ایمنی و مقاومت بدن می‌شود و زمینه ابتلا به دیگر بیماری های عفونی را فراهم می‌کند. همچنین در حالت حاد این ویروس می‌توان سلول های طبیعی بدن را به سلول های سرطانی بدخیم تبدیل کند و عامل انواع سرطان در گربه شود. این بیماری از طریق خون انتقال می‌یابد. چنگ زدن و یا گرفتن، جفتگیری و بارداری اصلی ترین راه های انتقال این بیماری هستند.

پیشگیری: تنها راه پیشگیری از این بیماری واکسینه کردن گربه طبق برنامه واکسیناسیون است.

بیماری مجاری ادراری تحتانی (FLUTD)

 

FLUTD یک اصطلاح کلی برای تمام بیماری های دستگاه ادراری گربه می‌باشد که مهمترین آن عفونت ادراری (UTI) است.

– عفونت ادراری (UTI)

 

علائم: تکرر ادرار، درد و ناله در هنگام دفع ادرار، خون در ادرار، دفع ادرار سخت، احساس درد هنگام نوازش قسمت های پایین بدن گربه، ادرار کردن خارج از ظرف خاک

دلایل بروز: هنگامی که باکتری های موجود در مجاری ادرار بالا وارد مثانه شوند به سرعت رشد می‌کنند و تکثیر می‌یابند و این بیماری را ایجاد می‌کنند. این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی اغلب عفونت ادراری در گربه های میانسال ماده و گربه های مبتلا به دیابت دیده شده است. این بیماری در گربه های نر به دلیل تنگ بودن مجاری ادرار بسیار خطرناک می‌باشد و حتی مانع از دفع ادرار می‌گردد که در نهایت به مرگ گربه منجر می‌شود.

پیشگیری: رژیم غذایی گربه شامل ترکیبی از غذای خشک و تر و یا غذای کنسروی باشد تا مایعات بدن تامین شود. مطمئن شوید که گربه به اندازه کافی آب مصرف می‌کند. مرتب ظرف خاک گربه را تمیز کنید و هر چند وقت یکبار کلا خاک را عوض کنید.

درمان: معمولاً دامپزشکان برای بهبود عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند، اما اگر این بیماری در حالت حاد باعث انسداد مجاری ادراری شود باید گربه تحت عمل جراحی قرار گیرد. همچنین آرام بودن محیط و عدم ایجاد استرس، نوشیدن آب به مقدار لازم و در برخی مواقع عوض کردن جیره غذایی با تجویز دامپزشک به بهبود بیماری کمک می‌کند.

بیماری های کلیوی:

 

– بیماری کلیوی مزمن (CKD)

 

علائم: تشنگی زیاد و تکرر ادرار، کاهش وزن، کم اشتهایی، ریزش مو، بی حالی، استفراغ، اسهال، یبوست گربه، قهوه ای شدن زبان، ادرار خارج از ظرف خاک

دلایل بروز: بالا رفتن سن، ضربه سنگین یا تصادف، خوردن مواد سمی و انواع عفونت ها باعث ایجاد مشکلات کلیوی و عدم سموم زدایی از خون توسط کلیه می‌شود که می‌تواند مشکلات جدی برای گربه و حتی مرگ گربه را به همراه داشته باشد.

کنترل و درمان: متاسفانه این بیماری راه درمان مشخصی ندارد و در برخی مواقع گربه تا آخر عمر باید با این بیماری زندگی کند. اما با رعایت برخی اصول می‌توان از پیشرفت و حاد شدن این بیماری جلوگیری کرد.

– استفاده از غذای مخصوص گربه مبتلا به بیماری کلیوی (Renal)

– مراجعه مرتب به دامپزشک

– تزریق سرم زیرجلدی در صورت کمبود آب بدن گربه

– استفاده از دارو های مخصوص جهت دریافت پتاسیم و افزایش اشتهای گربه

بیماری های قلبی:

– کاردیومیوپاتی هیپروتروفیک (HCM)

در این بیماری دیواره های قلب زخیم شده و عملکرد قلب دچار مشکل و در نتیجه باعث ایجاد لخته خون می‌شود. ممکن است این لخته خون راه عروق قلب را ببندد و منجر به سکته قلبی شود و یا ممکن است در یکی از رگ های اصلی بدن گیر کند و باعث فلج شدن گربه شود.

متاسفانه این بیماری هیچگونه علائمی ندارد و تنها دامپزشک می‌توان با گوش دادن به ضربان قلب متوجه مشکل شود. به همین دلیل تنها راه پیشگیری از این بیماری مراجعه مرتب به دامپزشک است. این بیماری بیشتر در نژاد گربه های پرشین کت رایج است و یک جور بیماری ژنتیکی در بین این گربه ها به حساب می‌آید.

از طرفی این بیماری هیچ راه درمان مشخصی نیز ندارد و اگر مشکلی برای قلب پیش بیاید تا آخر عمر همراه گربه می‌ماند. با این حال می‌توان با مصرف دارو هایی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند و به روان شدن جریان خون در بدن کمک می‌کنند از پیشرفت بیماری و حاد شدن آن جلوگیری کرد.

بیماری های پوستی:

– کک در بدن

 

علائم: خارش مداوم بدن، لیس زدن بدن، دیده شدن نقاط سیاه کوچک (کک) روی پوست، ریزش مو، قرمز شدن و تحریک پوست، عفونت و التهاب پوستی

درمان: کک ها انگل های خراجی هستند که بیش از یک سال نیز می‌توانند روی بدن میزبان زندگی کنند. در صورت مشاهده علائم بالا سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید، زیرا اگر اقدام به درمان نکنید ممکن است مشکل کم خونی در گربه بوجود بیاید. معمولاً دامپزشکان با تجویز دارو های خوراکی و موضعی، فوم و پودر این بیماری را درمان می‌کنند.

بیماری های گوارشی:

 

بیماری های گوارشی نظیر اسهال، استفراغ، یبوست، نفخ، ورم، شکم درد و … در بین گربه ها بسیار رایج است که به دلیل خوردن غذا‌های نامناسب، بلعیدن مقدار زیادی مو و تشکیل گلوله مو در بدن و یا به دلیل فعالیت برخی انگل ها، باکتری ها و ویروس ها ممکن است بوجود بیاید.

مشکلات چشم:

چشم یکی از حساس ترین اندام های گربه است که در صورت آلوده بودن محیط ممکن است دچار عفونت و در شرایط حادی از بین رفتن بینایی گربه شود. بچه گربه ها تازه 2 هفته بعد از به دنیا آمدن چشم های خود را باز می‌کنند. این مرحله، مرحله حساسی است و اگر در این زمان چشم دچار عفونت شود ممکن است باعث کور شدن بچه گربه شود. همیشه رعایت بهداشت محیط و تمیز کردن چشم گربه از بروز عفونت های چشم جلوگیری می‌کند. البته برخی از بیماری ها مانند کلسی ویروس و هرپس ویروس بر روی چشم عوارض جانبی دارند و ممکن است باعث مشکلات و عفونت چشم شوند.

سرطان:

سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان پوست، سرطان پروستات، سرطان لنفومی و سرطان خون از جمله سرطان‌هایی هستن که می‌تونن سلامت گربه رو تهدید کنن. تغذیه مناسب، مراقبت صحیح و از همه مهمتر عقیم سازی گربه ها از جمله عوامل پیشگیری کننده از ابتلا به انواع سرطان ها می‌باشد.