بسته
0
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
فیلترها

تیغ جراحی

 راهنمای کاربردی تیغهای جراحی به همراه معرفی انواع آنها

تاریخچه

تیغ جراحی یا لانست یا بیستوری، ابزاری کوچک و بسیار تیز است. این ابزار که از سال‌های دور همراه انسان بوده است در طول سده‌های متوالی دچار تغییرات و پیشرفت‌های زیادی شده است. در واقع، تیغ جراحی یکی از اولین ابزارهای جراحی است که در طول 10 هزار سال تکامل‌یافته است. بشر از دیرباز از سنگ برای ساخت اولین ابزار برشی استفاده کرده است. این وسیله خود را از عصر حجر با کاربردهای متنوع در صنعت و صنایع به بیمارستان‌های مدرن و امروزی رسانده است.

شواهد متعدد نشان می‌دهند که از چاقوهای پزشکی از دوران سنگ میانه، (حدوداً 8000 سال قبل از میلاد) نیز استفاده شده است. تحقیقات نشان می‌دهد، چاقوهای چخماقی بیشتر برای برش جمجمه مورداستفاده قرار می‌گرفتند؛ هرچند مورخان هدف اصلی این کار را هنوز کشف نکرده‌اند.

برای بیان اینکه دقیقاً به طور خاص از چه تاریخی اسکالپ ها برای جراحی انسان مورداستفاده قرار گرفته‌اند؛ شواهدی در دسترس نیست. اما با بررسی آثار باقیمانده و تصاویر هک شده چنین به نظر می‌آید که قبل از ساخت تیغه‌ها، وسیله‌های متنوعی جهت برش پوست و بافت انسان مورداستفاده قرار می‌گرفت.

پوسته‌ها، برگ‌های تیغ مانند، شاخه‌های بامبو و حتی ناخن‌ها همه به‌عنوان ابزار جراحی اولیه تلقی می‌شوند. به طور مثال: استفاده از ساقه‌های گیاهان برای ختنه نوزادان و ونسیس (بازکردن ورید جهت خون‌گیری) با دندان کوسه‌ها به‌عنوان اولین نمونه‌های ابزار تیز تهاجمی شناخته می‌شوند.

در ابتدا تیغه‌ها از سنگ چخماق، یشم و ابسیدین ساخته شده بودند که قطعات خاصی برای لبه‌های تیز آنها انتخاب شده بود. سپس از تکنیک‌های شکستگی و پوسته ریزی برای اصلاح این تیغه‌های اولیه به ابزارهای برش استفاده شد.

کشفیات در مورد تیغ جراحی

1-    یک‌تیغه مخصوص ماقبل تاریخ که روی دسته نصب شده بود. این وسیله در سال 1991 در یک یخچال طبیعی در نزدیک مرز اتریش و ایتالیا یافت شد. از این نوع تیغ‌ها برای ایجاد زخم، خون‌گیری و ختنه استفاده می‌شد. به گفته کارشناسان، این ابزارها مربوط به قبایل بومی آلاسکا بوده‌اند و تا قرن نوزدهم برای بسیاری از اهداف مورداستفاده قرار می‌گرفتند.

2-    تیغه‌های ابسیدین (Obsidian یا ایسیدین نوعی ماده معدنی) مربوط به حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح است. این ابزار در آناتولی ترکیه پیدا شده است. ابزارهایی که ابسیدین ساخته شده‌اند؛ در برخی از نمونه‌های باستان‌شناسی هنوز به‌اندازه کافی تیز هستند که می‌توانند پوست را برش دهند.

ساخت تیغ‌های جراحی مدرن

با گذشت زمان، تیغه‌های فلزی جایگزین سنگ تراش‌خورده شدند. در حقیقت ابتدا مس (3500 سال قبل از میلاد) و سپس برنز و سپس آهن (1400 قبل از میلاد) برای ساختو طراحی تیغ‌های جراحی استفاده شدند.

400 سال قبل از میلاد مسیح بود که مفهوم چاقوی جراحی برای اولین‌بار توسط بقراط توصیف شد. او این ابزار را "ماکایرون" نامید. این کلمه از "ماچایرا" یک شمشیر لاکتادیایی در آن زمان گرفته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد، رومیان در ساخت ابزارهای برشی تبحر داشتند. ماچایرا در واقع یک‌تیغه برش دار بود که دارای یک لبه و نوک‌تیز بود. این ابزار همان ویژگی‌های اساسی چاقوی پزشکی مدرن را دارا است: "یک چاقوی نوک‌تیز با لبه محدب".

اما کلمه لاتینscallpellus یک کلمه انگلیسی است که scalpel گرفته شده است. این نام شاید به این دلیل است که اولین نشانه های جراحی انسان از نوع جراحی مغز بوده است.

با فروپاشی امپراتوری روم، نوآوری‌های جراحی در عصر طلای اسلامی شکوفا شد. آلبوکاسیس (ابوالقاسم خلف بن العباس الزهروی، 936–1013) در دوران اسپانیای مدرن از چاقوی جراحی استفاده می‌کرد. این وسیله یک‌تیغه جمع شونده بود که برای کالبدشکافی اجساد و در برخی موارد برای جراحی و درمان استفاده می‌شد.

ابزارهای جراحی در عصر رنسانس (قرن 14 و 15) حتی از تنوع و تخصص بیشتری برخوردار شدند. تزئینات روی چاقو شامل تیغه‌های ثابت و تاشو و نکات ویژه‌ای مانند نوارچسب، بیستوری و تیغه‌های دو لبه به نام کاتلین به این ابزار اضافه شد.

تیغهٔ جراحی مدرن دارای یک‌تیغ یکبار مصرف است. اگرچه، این وسیله از اختراع تیغ ایمنی کینگ ژیلت در سال 1904 الهام گرفته شده است.

کینگ سی. ژیلت در سال 1901 شرکت ایمنی آمریکایی را برای تولید و عرضه دسته و قاب تیغ‌های یکبار مصرف را تأسیس کرد. جان مورفی جراح شیکاگو و یکی از بنیان‌گذاران ACS ، تیغ‌های ژیلت را به ابزاری تبدیل کرد که هنگام انجام عمل‌های جراحی مورداستفاده قرار گیرند. نسخه دکتر مورفی دارای تیغه‌های قابل تعویض بود، اگرچه برای تکمیل تبادل تیغه به ابزارهای اضافی نیز نیاز داشت اما در زمان خود بسیار محبوب بود.

در سال 1914 ، مورگان پارکر، مهندس 22 ساله، چاقویی با دسته‌ای چوبی را اختراع کرد که امروزه در اورژانس نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. پارکر هنگامی‌که طرح تیغ جراحی خود را در کنگره بالینی ACS در سال 1915 در بوستون، MA ارائه داد یک مهندس ساده بود و ایده‌ی تجاری سازی نداشت. به‌همین دلیل، او با اولین نام مندرج در دفترچه تلفن، تحت عنوان "تأمین‌کنندگان پزشکی" C.R. Bard تماس گرفت. آنها با هم شرکت Bard-Parker را تشکیل دادند. بعدها این شرکت به یکی از نام‌های برجسته تولیدکننده ابزار جراحی تبدیل شد. البته بنیان‌گذاران شرکت بارد - پارکر برای اولین‌بار برای جلوگیری از تیره شدن تیغه در حین استریل گرما، روش استریلیزاسیون سرد را پیشنهاد دادند.

تغییرات مدرن

1-    در دوران مدرن، آلیاژهایی مانند فولاد ضدزنگ 316L و 440C در اکثر مواد جایگزین فولاد کربن شدند. فولاد ضدزنگ مقاومت به خوردگی بالاتری دارد.

2-    جمع‌شدن تیغه‌ها، مفهومی متعلق به زمان آلبوکاسیس از قرن دهم نیز به یکی از ویژگی‌های ایمنی فزاینده تبدیل شد.

3-    امروزه کمتر از نیکل و کروم آبکاری شده استفاده می‌شود.

4-    در پیشرفت‌های اخیر، از فن‌آوری‌های متنوعی از جمله نیترید زیرکونیوم، الماس و پوشش پلیمری بر روی لبه برش استفاده می‌شوند.

نکته: با وجود تمام پیشرفت‌های مشهود در فناوری جراحی معاصر، تصاویر میکروسکوپی الکترونی خلاف میل محققان را نشان می‌دهند. در واقع تیزی لبه تیغه‌های ابسیدین در دوران نوسنگی، از تیغ‌های جراحی امروزی بیشتر است.

 

 

 جدول توضیحات و موارد استفاده انواع تیغ های جراحی


شماره


تصویر


دسته سازگار


توضیحات


موارد استفاده


صفحه محصول


10

blade10

B3 ، 3 ، Graduated، 3طولانی ، 5 ، 7 ، 9

تیغه ای با شکم خمیده
شکم لبه تیز است

به طور کلی برای ایجاد برش در پوست و عضله. معمولاً برای برش پوست در عمل های شکمی استفاده می شود .

مشاهده محصول

11

blade11

B3 ، 3 ، Graduated ، 3 طولانی ، 5 ، 7 ، 9

تیغه ای با لبه راست و زاویه دار با انتهای نوک تیز

در ایجاد برشهای چاقو برای قرار دادن زهکش ها استفاده می شود

مشاهده محصول

12

blade12

B3 ، 3 ، Graduated ، 3 طولانی ، 5 ، 7 ، 9

تیغه ای به شکل هلال است
سمت داخلی هلال تیز است

در برداشتن بخیه ، جراحی پاتوتید و شکاف کام استفاده می شود

مشاهده محصول

15

blade15

B3 ، 3 ، Graduated ، 3 طولانی ، 5 ، 7 ، 9

تیغه ای با لبه برش کوچک

در ایجاد برشهای دقیق و کوتاه استفاده می شود
مشابه شماره 10 اما کوچکتر است

مشاهده محصول

20

blade20

4 ، 4 Graduated ، 4 طولانی ، 6

تیغه ای با شکم خمیده.
شکم لبه تیز است.

در ایجاد برش های پوستی استفاده می شود.
شبیه شماره 10 اما بزرگ

مشاهده محصول

21

blade21

4 ، 4 Graduated ، 4 طولانی ، 6

تیغه ای با شکم خمیده.
شکم لبه تیز است.

در ایجاد برش های پوستی استفاده می شود.
مشابه شماره 10 اما بزرگتر.
بزرگتر از شماره 20

مشاهده محصول

22

blade22

2 ، 4 ، 5 ، 6

تیغه ای با لبه برش کوچک.

در ایجاد برش های پوستی استفاده می شود.
مشابه شماره 10 اما بزرگتر.
بزرگتر از شماره 21

مشاهده محصول

23

blade23

4 ، 4 Graduated ، 4 طولانی ، 6

تیغه ای با برش منحنی
حاشیه، غیرمتمرکز.
طرف مقابل صریح است.
تیغه ای به شکل برگ.

در ایجاد برش های طولانی استفاده می شود.

مشاهده محصول

26

blade26

4 ، 4 Graduated ، 4 طولانی ، 6

تیغه ای با برش مستقیم
حاشیه، غیرمتمرکز.
طرف مقابل با زاویه رو به پایین صاف است. (به ناحیه حلقه شده توجه کنید)

مشاهده محصول

تیغ بیستوری (bistoury) ، تیغ جراحی ، لانست (Lancet) و یا اسکالپ (Scalpel) ابزاری کوچک ، بسیار تیز و برنده می باشد که برای جراحی در بافتهای مختلف بدن انسان و یا حیوانات استفاده می شود.