جستجو
فیلترها

سرنگ

اطلاعات جامع سرنگ و راهنمای کاربردی استفاده و انتخاب آن

تعریف دقیق سرنگ

اگر بخواهیم تعریف راحتی از سرنگ داشته باشیم، در واقع سرنگ یک پمپ رفت و برگشت ساده است که از دو جز اصلی استوانه و پیستون تشکیل شده است. پیستون درون استوانه به صورت خطی در امتداد استوانه و داخل لوله حرکت می کند و از طریق این مکانیزم مایع و یا گاز درون لوله از طریق روزنه انتهای جلوی (باز) لوله تخلیه شود. حال بستگی به نوع کاربرد سرنگ ، در قسمت باز انتهای لوله یک سوزن و یا نازل برای هدایت محتوایات داخل سرنگ به بیرون نصب می شود. از سرنگ جهت تزریق و یا تزریق داخل وریدی جریان خون، اندازه گیری مایعات تزریق شده استفاده می شود.

تاریخچه سرنگ

کلمه "syringe" از کلمه یونانی " σύριγξ" به معنی لوله گرفته شده است. مطابق تاریخ ، اولین مورد استفاده از سرنگ و سوزن زیر پوستی به یونان باستان بر می گردد که بعد از آن مطابق سوابق تاریخی مستند در سال 1656 ، کریستوفر رن در طی آزمایشی در کالج آکسفورد اولین کسی است که تزریق وریدی را با استفاده از سرنگ بر روی یک سگ آزمایش نمود و بعد از آن یوهان دی در سال 1662 اولین تزریق با استفاده از سرنگ را برای انسان انجام داد.

با گذر زمان و پیشرفت علم در حوزه پزشکی و متعاقب آن تجهیزات پزشکی مورد استفاده ، در سال 1899 خانم Letitia Mumford Geer ، حق اختراع سرنگهای کاربردی امروزی را که با استفاده از یک دست می باشد را کسب نمود.

پس از آن مخترع استرالیایی به نام چارلز روتهاورز در سال 1949اولین نمونه سرنگهای پلاستیکی یکبار مصرف که از جنس پلی اتیلن بود را به جهان معرفی نمود. بعد از دو سال سرنگهایی با جنس پلی پروپیلن که قابل استریل توسط گرما بود معرفی گردید.

به هرحال این گزیده ای مختصر از تاریخ پیدایش و توسعه سرنگ تا امروز بوده است و این روزها سرنگ نه تنها در صنعت پزشکی و بهداشتی استفاده می شود بلکه در اشکال مختلف دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد

دسته بندی و انواع مدلهای سرنگ

سرنگها به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در مدلهلی مختلف تولید و عرضه می گردند. امروزه مدلهای سرنگ بسیار متنوع و گسترده است که در ادامه سعی شده است تعدادی از دسته بندیهای مدلهای مختلف را جهت آشنایی و نوع کاربد آنها ذکر گردد:

  • سرنگ ساده یا لئوراسلیپ
  • سرنگ لئورلاک
  • سرنگ گسک دار (پیستون دار)
  • سرنگ گاواژ
  • سرنگ انسولین : سرنگهای انسولین به طور خاص برای تزریق انسولین به بدن انسان طراحی و ساخته شده است. این سرنگها داری سوزنهای ، کوتاه تر و دقیق تر نسبت به سایر سرنگها می باشد زیرا تزریق انسولین به صورت زیر پوستی به جای داخل عضله می باشد.

با مراجعه به بخش تزریقات و دسته بندی سرنگ می توانید انواع سرنگهای ایرانی در مدلها و برندهای مختلف را مشاهده فرمائید.