بسته
0
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
فیلترها

آغاز تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای برای 24 هزار داوطلب از هفته گذشته

May 30, 2021
به نقل از سایت خبری وزارت بهداشت : رییس انستیتو پاستور ایران خبر داد:

آغاز تزریق دُز دوم واکسن انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای برای 24 هزار داوطلب از هفته گذشته

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: تزریق اولیه واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که در فاز نهایی یا فاز سه قرار دارد برای 24 هزار نفر از مردم ایران در 7 استان و 8 شهر کشور شامل اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، ساری، بابل، همدان و زنجان انجام شده و از هفته گذشته تزریق دُز دوم برای این 24 هزار نفر، آغاز شده است.

دکتر علیرضا بیگلری در گفتگو با خبرنگار وبدا، اظهار داشت: امیدواریم با پایان تزریق به افراد داوطلب در فاز سه این واکسن، بتوانیم نتایج اولیه را در اواخر خردادماه تحلیل کنیم تا در صورت مثبت بودن نظرات کارشناسان سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف را دریافت کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر دو دُز واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا که به فاصله 28 روز در 8 شهر کشور تزریق می شود، در دو شهر زنجان و یزد دُز یادآور بعد از یک ماه نیز به داوطلبان تزریق می شود. سازمان جهانی بهداشت عنوان می کند که همه واکسن ها به دُز یادآور نیاز خواهند داشت اما شاید این واکسن، اولین واکسنی باشد که دُز یادآور دارد و این کمک بسیار خوبی است که بتوانیم در مرحله کارآزمایی بالینی، نتایج را بررسی کنیم.

رییس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: بر اساس شواهد، وجود دُز یادآور واکسن کرونا سبب می شود که سطح ایمنی افزایش بسیار زیادی داشته باشد و امیدواریم که بتوانیم شاهد ایمنی بسیار خوبی از این واکسن در سطح عمومی در کشور داشته باشیم.

دکتر بیگلری خاطرنشان کرد: همه واکسن ها وقتی مورد مطالعه قرار می گیرند، از ابتدا کمیته های مستقلی وجود دارند که عوارض آنها را ثبت و پیگیری می کنند اما در جمع بندی که برای 24 هزار تزریق اولیه این واکسن داشته ایم، نگرانی خاصی بابت عوارض واکسن وجود نداشت که بتوانیم آنها را به واکسن، مرتبط بدانیم.

وی افزود: برای همه واکسن هایی که وارد مرحله کارآزمایی بالینی می شوند، با دقت و وسواس بسیار زیاد توسط چندین کمیته مستقل، بررسی های عوارض واکسن انجام می شود و این کمیته ها، خارج از مجموعه های تولید کننده هستند تا عوارض احتمالی را شناسایی و در صورت تایید، برای واکسیناسیون عمومی از آن استفاده کنند. امیدواریم با پایان تزریق واکسن به داوطلبان در فاز سه بالینی و تحلیل نتایج، بتوانیم مجوز استفاده عمومی را در آینده نزدیک دریافت کنیم.

دکتر بیگلری یادآور شد: انستیتو پاستور ایران مجموعه ای با قدمت و سابقه درخشان بیش از یک قرن در تولید واکسن است و این موسسه اعتبار بالایی در ساخت و همچنین کنترل کیفی واکسن ها دارد که نشانه آن، وجود اثرات واکسن های انستیتو پاستور ایران در بدن تمام ایرانی ها در نسل های مختلف است. نوزادانی که به دنیا می آیند، یکی از اولین واکسن هایی که دریافت می کنند، واکسن های تولیدی انستیتو پاستور ایران است.

رییس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: با توجه به اعتماد عمومی نسبت به محصولات انستیتو پاستور ایران و دقت بسیار بالایی که در طراحی واکسن مشترک دو موسسه صاحب نام در تولید واکسن یعنی انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا شده، همانگونه که پیش بینی می شد، استقبال بسیار خوبی از حضور در فاز سه کارآزمایی بالینی این واکسن شد و تعداد داوطلبان در تمام شهرها به اندازه کافی بود و خوشبختانه با توجه به ارتباط مردم و بدون عوارض بودن آن، دیگران را تشویش به حضور در این کارآزمایی می کردند و مسلما وقتی این واکسن به تولید انبوه برسد و وارد استفاده عمومی شود با توجه به کیفیت بالایی که دارد، اعتماد بیشتری از سوی مردم را خواهد داشت و مورد استقبال گسترده قرار می گیرد.

منبع : سایت خبری وزارت بهداشت

نظر خود را درج نمایید